Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نتانیاهو در جستجوی ترمیم مناسبات با آمریکا و دیدار با ترامپ

نتانیاهو در جستجوی ترمیم مناسبات با آمریکا و دیدار با ترامپ
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پس از ترمیم مناسبات دو جانبه با دولت جدید بریتانیا، اسراییل اکنون بدنبال بازسازی روابط با آمریکا، بزرگترین متحد خود است.

آگهی

پس از ترمیم مناسبات دو جانبه با دولت جدید بریتانیا، اسراییل اکنون بدنبال بازسازی روابط با آمریکا، بزرگترین متحد خود است. اما به نظر می رسد شادی اسراییل از پایان یافتن دوران ریاست جمهور باراک اوباما در حال رنگ باختن است و به گفته کارشناسان، در واشنگتن چک سفیدی در انتظار بنیامین نتانیاهو نیست.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل در آستانه سفر به آمریکا گفت: «مهمترین دغدغه من حفاظت از امنیت اسراییل است. تقویت مناسبات مستحکم دوجانبه با آمریکا نیازمند یک دیپلماسی مسئولانه و همچنین سیاست متعادل و متوازن است. عملکرد من در راستای چنین هدفی است. مناسبات را به شیوه ای سنجیده پیش می برم و در آینده نیز ادامه خواهم داد.»

آشنایی دو سیاستمدار به ده دهه هشتاد میلادی میلادی، وقتی که بنیامین نتانیاهو سفیر اسراییل در سازمان ملل متحد بود برمی گردد. در دیداری در جریان مبارزات انتخاباتی آقای ترامپ، همگرایی آنها آشکار بنظر می رسید. همانوقت آقای نتانیاهو در توئیتی نوشت: «آقای ترامپ حق دارد. من در مرز جنوبی اسراییل دیوار کشیدم. مهاجرت غیرقانونی را متوقف کرد. موفقیتی بزرگ و ایده ای بزرگ.»

ریاست جمهوری باراک اوباما دوره ای پرتنش برای اسراییل بود. وقتی ۲۳ دسامبر ۲۰۱۶ آمریکا قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای توقف شهرک سازی را وتو نکرد اسراییل آن را به عنوان آخرین اقدام سیاسی دولت آقای اوباما در هفته های پایانی خود از سر گذراند. علاوه بر آن، آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی در دیدار با آقای نتانیاهو گفته بود در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسراییل به رسمیت خواهد شناخت. او سپس ایده انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس را مطرح کرد که موجب خشم فلسطینی ها شد.

با این حال بنظر می رسد عنصر تعیین کننده، واقعیت سیاست و دیپلماسی است. رییس جمهوری آمریکا در مصاحبه هفته گذشته خود با روزنامه اسراییلی «هیوم» با ظرافت و بطور ضمنی از اسراییل خواست در زمینه شهرک سازی شیوه معقولی در پیش بگیرد و تاکید کرد شهرک سازی به روند صلح کمک نمی کند.

دانیل شاپیرو، سفیر پیشین اسراییل در آمریکا می گوید: «در نخستین هفته های شکل گیری دولت ترامپ، شاهد بیاینه های احتیاط آمیز از جانب کاخ سفید هستیم که می گویند سیاست آمریکا تغییر نکرده است و تمایل به برقراری صلح در خاورمیانه همچنان از برنامه های این دولت است. اما بنظر من در عرصه های مختلف، وعده های مبارزات انتخاباتی در برخورد با واقعیت حکمرانی جنبه های نمایشی خودشان را از دست داده و تغییر کرده اند.»

بدون شک این دیدار با رییس جمهوری آمریکا برای آقای نتانیاهو مهم است، اما فراتر از سیاست اسرائیل و درگیری در خاورمیانه، ایران و توافق هسته ای یکی از مهمترین دغدغه های نخست وزیر اسراییل در این گفتگو خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله موشکی حماس به تل‌آویو؛ ده‌ها نفر در بمباران مرگبار محل اسکان آوارگان فلسطینی در رفح جان باختند

چراغ سبز اسرائیل به از سرگیری مذاکره آزادی گروگان‌ها؛تاثیر اراده دیوان کیفری یا تصمیم ۳ کشور اروپایی

سرنوشت نوار غزه پس از جنگ؛ نتانیاهو ساز خود را می‌زند،‌ وزیر دفاع مخالف می‌کند