ادامه اعتراضات در شهرهای فرانسه در پی تعرض جنسی پلیس به یک جوان سیاهپوست

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ادامه اعتراضات در شهرهای فرانسه در پی تعرض جنسی پلیس به یک جوان سیاهپوست

ناآرامی در حومه پاریس در اعتراض به تعرض پلیس فرانسه به یک جوان سیاهپوست روز شنبه اوج گرفت.

تعداد بسیاری از معترضان با هدف اعلام همبستگی با تئو، قربانی تعرض پلیس در نقاط مختلف فرانسه از جمله «بوبینی» واقع در حومه پاریس تجمع و تظاهراتی آرام برگزار کردند.

گرچه تحقیقات دستگاه قضایی فرانسه در زمینه این حادثه همچنان در جریان است اما ادعای پلیس مبنی بر تصادفی بودن حادثه معترضان را خشمگین کرده است. آنها یکصدا در فریادهای خود «نفرت از پلیس» فرانسه را ابراز می کردند. معترضان پلاکاردهایی حمل می کردند که نام چهار قربانی دیگر رفتار خشونت آمیز پلیس روی آنها نقش بسته بود.

یکی از معترضان گفت: « از آنچه روی داده به شدت خشمگین هستم و از وقتی که این خبر را شنیدم نفرت سراسر وجودم را فرا گرفته است. پلیس این حادثه را اتفاقی تصادفی گزارش کرده در حالی که محال است این اتفاق، تصادفی باشد.»

این اعتراضات به درگیری پلیس و معترضان انجامید؛ پس از آنکه شماری از معترضان خشمگین به سوی پلیس مواد آتشزا پرتاب کردند و خودروهایی را به آتش کشیدند. در پی آن پلیس برای متفرق کردن آنها به گاز اشک آور متوسل شد.

اعتراضات اخیر در شهرهای مختلف فرانسه پس از آن آغاز شد که چهار مامور پلیس نه روز پیش (دوم فوریه) در جریان بازجویی از جوانی ۲۲ ساله «تئو» در محلۀ «اولنه-سو-بوآ» با باتوم به او تعرض کردند و وی را مورد آزار جنسی قرار دادند. تئو در بیمارستان بستری است و فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه سه روز پیش از او عیادت کرد.

رفتار پلیس با جوانان رنگین پوست و عرب در فرانسه پیش از این انتقادهایی را برانگیخته است.