فرمانده آمریکایی خواستار اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
فرمانده آمریکایی خواستار اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان شد

فرمانده نیروهای آمریکایی و ائتلاف بین المللی مستقر در افغانستان روز پنحشنبه بر لزوم اعزام تعداد بیشتری از نیروهای بین المللی به افغانستان تاکید کرد.

ژنرال نیکلسون این استراتژی را برای کمک به دولت کابل در برقراری ثبات و امنیت و نیز مبارزه با گروههای افراطی نظیر طالبان، ضروری دانست.

حدود ۸۴۰۰ نظامی آمریکایی قریب ۱۵ سال است که در افغانستان مستقر هستند و پیش تر هم اخباری مبنی بر اعزام حدود ۳۰۰ تفنگدار آمریکایی به ولایت هلمند منتشر شده بود. این در حالیست که ماموریت نیروهای نظامی ناتو اواخر سال ۲۰۱۴ بطور رسمی در افغانستان خاتمه یافت و مسئولیت جنگ علیه طالبان و تامین امنیت به عهده نیروهای امنیتی افغانستان گذاشته شد.

جان نیکلسون که در کمیته نظامی سنا صحبت می کرد، در مورد نحوه افزایش نیرو ها گفت: «اعزام نیروهای بیشتر را متحدانمان یا خود آمریکا می توانند تقبل کنند. لزوم افزایش نیروها بر ما ثابت شده است وانگهی تمایل دولت افغانستان به برخورداری از مشاوره هم هست بنابراین نیروهای اضافی می توانند دست ما را برای مشاوره دادن به نیروهای افغان در وزارتخانه ها و تعداد بیشتری از بدنه پایین ارتش باز کنند.»

این سخنان در حالی ایراد می شود که تاکنون دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در مورد تقویت نیروهای نظامی آمریکا در خاک افغانستان موضع شفافی نداشته و از سوی دیگر مسکو برای از سرگیری همکاری های نظامی با واشنگتن و نیروهای تحت امر ناتو در خاک افغانستان اعلام آمادگی کرده است.

ژنرال نیکلسون در ادامه سخنانش پاکستان را در صدر فهرست کشورهایی دانست که دولت دونالد ترامپ باید در روابطش با آنها تجدید نظر کند. واشنگتن پبش تر کمک های نظامی و اقتصادی خود به پاکستان را قطع کرده است.

او در تشریح نگرانی های آمریکا از وضعیت بی ثبات افغانستان؛ انگشت اتهام را به سوی اسلام آباد، مسکو و تهران نشانه گرفت. او گفت: «من همچنان نسبت به نفوذ برخی از بازیگران خارجی در افغانستان نگرانم. کشورهایی مانند پاکستان، روسیه و ایران که به حمایت و مشروعیت بخشی به طالبان ادامه می دهند و تلاش های دولت افغانستان برای ایحاد ثبات را تضعیف می کنند.»

طبق آمار رسمی سازمان ملل، در سال گذشته تنها بیش از ۱۱۵۰۰ غیرنظامی در افغانستان کشته و زخمی شده اند که نسبت به سال پیش از آن افزایشی ۳ درصدی را نشان می دهد. یک سوم قربانیان را کودکان تشکیل می دهند.