ارسال کمک های بشر دوستانه برای مسلمانان روهینگا

ارسال کمک های بشر دوستانه برای مسلمانان روهینگا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یک فروند کشتی مالزیایی حامل کمک های بشردوستانه برای مسلمانان روهینگا در یانگون میانمار پهلو گرفت.

آگهی

یک فروند کشتی مالزیایی حامل کمک های بشردوستانه برای مسلمانان روهینگا در یانگون میانمار پهلو گرفت. در ابتدا قرار بود این کشتی در بندری در استان راخین پهلو بگیرد اما با مخالفت مقامات میانمار که خواهان توزیع برابر کمک ها بین مسلمانان و بودایی ها هستند تغییر مسیر داد و روز پنجشنبه برای تخلیه ۵۰۰ تن مواد غذایی و دارو در یانگون توقف کرد.

قائم مقام وزیر خارجه مالزی در بدو ورود به میانمار گفت: «محموله را به دولت میانمار تحویل داده ایم و آنها خودشان کار توزیع کمک ها را انجام خواهند داد. نمی توان همیشه شکاک بود باید بر مبنای اعتماد بین کشورها امور را به پبش ببریم و تاکنون هم نگرانی عمیق خود را درباره وقابع جاری در استان راخین (محل سکونت اقلیت روهینگا) با مسئولان میانمار در میان گذاشته ایم.»

این کشتی در ادامه راهی بنگلادش می شود تا ۲۳۰۰ تن مابقی کمک ها را بین آوارگان روهینگایی توزیع کند.

همزمان عده ای بوداییان میانمار در تجمعی اعتراضی، مخالفت خود را با ارسال کمک به افرادی که به زعم آنها «اهل میانمار نیستند» نشان دادند. حق تابعیت مسلمانان میانمار حدود ۳۵ سال پیش از آنها سلب شد و در این سالها مسلمانان روهینگا قربانی خشونت و آزار و اذیت فزاینده ای بوده اند و بسیاری از آنها آوارگی در اردوگاههای خفت بار کشورهای همسایه نظیر بنگلادش را به زندگی در میانمار ترحیج داده اند.

یکی از راهبه های بودایی در این مورد می گوید: «با اینکه می خواهند به افراد بی بضاعت کمک کنند مشکلی نداریم ولی نمی خواهیم از این مسئله بهره برداری سیاسی شود و آنها را روهینگا خطاب کنند. چنین نامی در میانمار وجود ندارد.»

سازمان ملل بتازگی در گزارشی نقش نظامیان میانمار در به آتش کشیدن یکی از روستاهای محل اقامت این اقلیت، کشتار وسیع ساکنان و تجاوز گروهی به آنها را تایید کرده است. روز چهارشنبه هم پاپ فرانچسکو، رهبر کاتولیک های جهان رفتار ظالمانه سردمداران میانمار علیه این اقلیت مذهبی را محکوم کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اظهارات نخست‌وزیر هند درباره مسلمانان خشم مخالفان دولت مودی را برانگیخت

سلمان رشدی چند شب پیش از چاقو خوردن خواب دیده بود

پادشاه بحرین بیش از ۱۵۰۰ زندانی را در چهارچوب «بزرگترین عفو سال‌های اخیر» بخشید