یک قاضی دستور ترامپ درباره ممنوعیت ورود به آمریکا را معلق کرد

یک قاضی دستور ترامپ درباره ممنوعیت ورود به آمریکا را معلق کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

قاضی دادگاهی در ایالت واشنگتن با صدور حکمی دستور توقف اجرای فرمان جنجالی دونالد ترامپ را صادر کرد.

آگهی

قاضی دادگاهی در ایالت واشنگتن با صدور حکمی دستور توقف اجرای فرمان جنجالی دونالد ترامپ را صادر کرد. براساس حکم این قاضی، فرمان رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر ممنوعیت ورود شهروندان ایران و شش کشور دیگر باید موقتا لغو شود.

دولت آمریکا پیش تر گفته بود که ایالتهای آمریکا در جایگاه حقوقی نیستند که حکم دولت فدرال را نقض کنند اما قاضی جیمز روبارت از شهر سیاتل این نظر کاخ سفید را نپذیرفت و فرمان دونالد ترامپ را «ناقض قانون اساسی» توصیف کرد.

کاخ سفید، بلافاصله به تصمیم قاضی واکنش نشان داد و آن را «تکان دهنده» خواند.

دادستان کل واشنگتن با دفاع از تصمیم قاضی گفت: «این قطعا یک تصمیم تاریخی است و برای حاکمیت قانون و مردم ایالت واشنگتن و مردم سراسر کشور آمریکا مهم است. من از همان ابتدا گفته بودم که در صحن دادگاه بلندترین صدا، حاکم نمی شود بلکه صدای قانون اساسی حکمران است.»

هفته گذشته دونالد ترامپ دستور اجرایی را تحت عنوان «حفاظت از آمریکا در برابر حملات تروریستی» امضا کرد که بر اساس آن ورود شهروندان هفت کشور به آمریکا که اکثریت جمعیت آنها مسلمان هستند، از جمله ایران برای ۹۰ روز ممنوع شده است. به جز ایران، شش کشور سوریه، عراق، یمن، لیبی، سومالی و سودان هم در فهرست کشورهای ممنوع قرار دارند.

وزارت خارجه آمریکا گفته است که در طول هفته گذشته حدود ۶۰ هزار ویزا که برای شهروندان این کشورها صادر شده بود باطل شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک قاضی دستور ترامپ درباره ممنوعیت ورود به آمریکا را معلق کرد

مدیر اف بی آی: هکرهای چینی منتظر فرصت هستند تا به آمریکا حمله‌ای ویرانگر بکنند

اعضای کنگره آمریکا به طور فراجناحی به دنبال واکنش سریع به حملات ایران به اسرائیل هستند