ادامه اعتراضات در رومانی احتمالا دولت را وادار به عقب نشینی کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ادامه اعتراضات در رومانی احتمالا دولت را وادار به عقب نشینی کند

اعتراضات ضد دولتی در بخارست، پایتخت رومانی ظاهرا نتیجه بخش بوده است. رهبر حزب حاکم سوسیال دموکرات روز یکشنبه اعلام کرد که دولت احتمالا از تصمیم جنجال برانگیز خود عقب نشینی خواهد کرد.

حکم جدید دولت که به باور مخالفان زمینه تخفیف برخی جرائم مرتبط با فساد اداری را فراهم می آورد از هفته گذشته موج گسترده و کم سابقه ای از اعتراض ها را در پایتخت برانگیخت.

یکی از این معترضان در این زمینه گفت: «ما به دنبال تغییرات هستیم. امیدوارم وقتی دختربچه ام از خواب بیدار می شود با دنیای بهتری روبرو شود. ما این روزهایی که مملو از کابوس های وحشتناک است را فراموش خواهیم کرد.»

به باور معترضان دولت با صدور این حکم امکانی برای آزادی دهها نفر از مقام های وابسته به حزب حاکم را فراهم می کند که متهم به فساد مالی هستند. حال آنکه دولت هدف از حکم مذکور را کاستن از جمعیت زندان های شلوغ کشور اعلام کرده است.

دامنه واکنش ها به این حکم مقام های سیاسی را هم فرا گرفت. هفته گذشته فلورین جیانو، وزیر تجارت و بازرگانی رومانی، در اعتراض به آن از مقام خود کناره گیری کرد.

در عرصه بین المللی هم شماری از کشورها از جمله فرانسه، آلمان و آمریکا طی هشداری حکم مذکور را تهدیدی برای روابط رومانی با اتحادیه اروپا، ناتو و همینطور اعتبار بین‎المللی این کشور خواندند.