اخطار ترامپ به تهران: «ایران در لبه پرتگاه و در آستانه فروپاشی بود»

اخطار ترامپ به تهران: «ایران در لبه پرتگاه و در آستانه فروپاشی بود»
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه با ارسال پیام‌هایی در توییتر، ضمن هشدار به ایران، دولت باراک اوباما را به‌دلیل توافق هسته‌ای با تهران مورد انتقاد قرار داد.

آگهی

در یکی از این توییت‌ها آقای ترامپ نوشته است: ایران به لبه پرتگاه رسیده و در آستانه فروپاشی بود. تا اینکه آمریکا به میدان آمد و با توافق هسته‌ای زندگی دوباره‌ای به آن‌ها بخشید:۱۵۰ میلیارد دلار.» در یکی دیگر از این توییت‌ها هم احتمالا با توجه به سخنان مایکل فلین آمده است: «به ایران برای شلیک یک موشک بالستیک رسما اخطار داده شد. باید برای توافق افتضاحی که آمریکا با آنها کرد ممنون می‌بودند.»رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه ۱۴ بهمن هم در حالی که در یک پیام توییتری ایران را به حرکت سریع در جهت تسلط بر عراق متهم کرد، هزینه سه تریلیون دلاری آمریکا در عراق طی سالهای گذشته را هدر رفتن پول آمریکا دانست.

از سوی دیگر مایکل فلین مشاور امنیت ملی آمریکا روز چهارشنبه رفتار ایران در خاورمیانه را بی ثبات کننده نامید و با اشاره به آزمایش موشکی اخیر ایران گفت که در این زمینه رسما به ایران هشدار می دهیم.

پس از تشکیل جلسه سه شنبه شب شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی آزمایش موشکی یکشنبه گذشته توسط ایران، مقامات وزارت خارجه و امنیت ملی آمریکا ضمن هشدارهای کلی از ادامه گفتگوها با اعضای شورای امنیت در این زمینه خبر داده اند.

جلسه اضطراری شورای امنیت پشت درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران بود، اما وزارت خارجه آمریکا طی بیانیه ای آزمایش موشکی یکشنبه گذشته ایران را تحریک آمیز و با توجه به درگیری های خاورمیانه آن را تهدیدی برای منطقه دانست.

در عین حال علی اکبر ولایتی مشاور عالی رهبر ایران در امور بین الملل روز چهارشنبه ضمن اشاره به هشدار مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: «فرد بی تجربه‌ای حرفی بی‌منطق می‌زند و ایران هم توجه نمی‌کند. آمریکایی‌ها هیچ کار مثبتی در رابطه با ایران نکردند.»

آقای ولایتی همچنین با اشاره به مواضع رئیس جمهور آمریکا در قبال ایران افزود: «ترامپ هم با گذر زمان می‌فهمد که این رجزخوانی‌های توخالی علیه ایران فقط از اعتبار آنها در افکار عمومی می‌کاهد.» او در مورد آزمایش های موشکی ایران تاکید کرد: «بنابر اقتضا ما از کشورمان دفاع خواهیم کرد. موشک‌های آزمایش شده، موشک های دفاعی است و ایران به فعالیت خود در حوزه دفاعی با قدرت ادامه خواهد داد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران از پرتاب «موفقیت‌آمیز» ماهواره نور ۳ به فضا خبر داد

وزارت دفاع ایران: موشک‌هایی داریم که نام آن‌ها را «موشک‌های اسرائیل‌زن» گذاشته‌ایم

تبادل زندانیان میان تهران و واشنگتن؛ قطر با دلارهای آزادشده، پول غذا و داروی ایرانی‌ها را می‌پردازد