Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تصویب طرح منع تعقیب سیاستمداران فاسد در رومانی مردم را به خیابانها کشاند

تصویب طرح منع تعقیب سیاستمداران فاسد در رومانی مردم را به خیابانها کشاند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هزاران نفر از شهروندان رومانیایی شامگاه سه شنبه و همزمان با تصویب طرح تغییرات در قانون مجازات سیاستمدارانی که به جرم فساد مالی و اختلاس محکوم به زندان شده اند، در مقابل دفتر نخست وزیری تجمع…

آگهی

هزاران نفر از شهروندان رومانیایی شامگاه سه شنبه و همزمان با تصویب طرح تغییرات در قانون مجازات سیاستمدارانی که به جرم فساد مالی و اختلاس محکوم به زندان شده اند، در مقابل دفتر نخست وزیری تجمع کردند.

این طرح بهمراه طرح عفو بیش از ۲۵۰۰ نفر از محکومیت زندان نزدیک به دو هفته پیش توسط دولت و به شکل اضطراری ارائه شده بود. همزمان با بخارست، مخالفان این اقدام دولت در دیگر شهرهای رومانی که یکی از فقیرترین و فاسدترین کشورهای اتحادیۀ اروپاست نیز دست به تظاهرات زدند.

لورا کودروتا کووسی، دادستان ضد اختلاس رومانی معتقد است این طرح روند مبارزه با اختلاس و فساد مالی را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. به گفتۀ وی، با تصویب این طرح، مبارزه بر علیه فساد مالی در این کشور بی معنا خواهد شد.

اعتراضها علیه این دو طرح دولت بلافاصله پس از امضای آن توسط نخست وزیر در اوایل ماه ژانویه آغاز شده اما این اعتراض ها تاکنون بی نتیجه بوده است.

با تصویب این طرح در هیات وزیران، هزاران نفر از سیاستمدارانی که با استفاده از موقعیت خود دست به اختلاس زده اند محاکمه نمی شوند. رهبر حزب سوسیال دموکرات رومانی که بتازگی نیز در انتخابات پارلمانی این کشور پیروز شده است، به جرم تقلب در انتخابات و اختلاس به دو سال زندان محکوم شده است و با قانونی شدن این طرح توسط دولت، محکومیت وی لغو می شود.

کلائوس یوهانیس، رئیس جمهوری این کشور که از مخالفان این اقدام دولت است در واکنش به تصویب این طرح در هیات وزیران، بیانیه ای را منتشر کرده و از آن با «ضربۀ مهلک به حاکمیت قانون» نام برده است.

اتحادیۀ اروپا هفتۀ گذشته و پس از ارائۀ این دو طرح توسط نخست وزیر به رومانی برای هرگونه اقدامی که مبارزه علیه فساد در این کشور را مختل کند، هشدار داده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار پارلمان اروپا به رومانی برای اعلام جرم علیه دادستان سابق

ادامۀ تظاهرات در رومانی علیه دولت این کشور

شکاف طبقاتی و فساد مالی مانع اصلی توسعه پایدار در جهان