Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

زنان مسلمان در بوسنی «روز حجاب» را گرامی داشتند

زنان مسلمان در بوسنی «روز حجاب» را گرامی داشتند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گروهی از زنان مسلمان در شهرهای بوسنی روز جهانی حجاب را در خیابان ها گرامی داشتند.

آگهی

گروهی از زنان مسلمان در شهرهای بوسنی روز جهانی حجاب را در خیابان ها گرامی داشتند.

آنان روز چهارشنبه با بر سر داشتن روسری تلاش کردند که هم میهنان غیر مسلمان خود را تشویق به حجاب کنند. کنشگران هدف از این اقدام را «جلب حمایت و ایجاد درکی مشترک از اسلام» عنوان کرده اند.

میرسادا از شهروندان ویسوکو یکی از این زنان است که می گوید: «من از منع حجاب در برخی از جاها نهراسیده ام. ما می دانیم که از مدت ها پیش جنگی علیه اسلام وجود دارد. به این ترتیب، این جنگ علیه زنانی است که حجاب دارند زیرا حجاب بخشی از اسلام است ولی اگر شما ایمانی قوی داشته باشید مطلقا هراسی نیست.»

بلما، شهروند سارایوو دیگر کنشگری است که می گوید: «متاسفانه ما آگاه هستیم که طی تاریخ دوره هایی بوده که زنان مسلمانی که حجاب داشتند، با فراز و نشیب رو به رو بوده اند. بنابراین امروز احتمالا دوره ای است که ما تحت تدابیر امنیتی ویژه هستیم و وظیفه ما است که خود را به شیوه ای ویژه و مثبت معرفی کنیم. ما باید به مردم توضیح بدهیم که این ماجرایی خوب است و چیزی است که درهای تازه به روی ما می گشاید و به طور قطع ما را محدود نمی کند.»

روز جهانی حجاب برای نخستین بار در سال ۲۰۱۳ در نیویورک گرامی داشته شد. ایده نامگذاری چنین روزی بر پایه مخالفت با باوری است که حجاب زنان را بر اساس اجبار مردان و جوامع می داند. در همین حال در معدودی از کشورهای جهان از جمله ایران، عربستان سعودی و سودان حجاب زنان اجباری است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس نیویورک به سه زن مسلمان بابت کشف حجاب اجباری غرامت می‌پردازد

روز جهانی حجاب؛ دفاع از انتخاب پوشش اسلامی در غرب، اعتراض به حجاب اجباری در ایران

چرا تاجیکستان با اکثریت مسلمان حجاب را ممنوع کرد؟