زنان مسلمان در بوسنی «روز حجاب» را گرامی داشتند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
زنان مسلمان در بوسنی «روز حجاب» را گرامی داشتند

گروهی از زنان مسلمان در شهرهای بوسنی روز جهانی حجاب را در خیابان ها گرامی داشتند.

آنان روز چهارشنبه با بر سر داشتن روسری تلاش کردند که هم میهنان غیر مسلمان خود را تشویق به حجاب کنند. کنشگران هدف از این اقدام را «جلب حمایت و ایجاد درکی مشترک از اسلام» عنوان کرده اند.

میرسادا از شهروندان ویسوکو یکی از این زنان است که می گوید: «من از منع حجاب در برخی از جاها نهراسیده ام. ما می دانیم که از مدت ها پیش جنگی علیه اسلام وجود دارد. به این ترتیب، این جنگ علیه زنانی است که حجاب دارند زیرا حجاب بخشی از اسلام است ولی اگر شما ایمانی قوی داشته باشید مطلقا هراسی نیست.»

بلما، شهروند سارایوو دیگر کنشگری است که می گوید: «متاسفانه ما آگاه هستیم که طی تاریخ دوره هایی بوده که زنان مسلمانی که حجاب داشتند، با فراز و نشیب رو به رو بوده اند. بنابراین امروز احتمالا دوره ای است که ما تحت تدابیر امنیتی ویژه هستیم و وظیفه ما است که خود را به شیوه ای ویژه و مثبت معرفی کنیم. ما باید به مردم توضیح بدهیم که این ماجرایی خوب است و چیزی است که درهای تازه به روی ما می گشاید و به طور قطع ما را محدود نمی کند.»

روز جهانی حجاب برای نخستین بار در سال ۲۰۱۳ در نیویورک گرامی داشته شد. ایده نامگذاری چنین روزی بر پایه مخالفت با باوری است که حجاب زنان را بر اساس اجبار مردان و جوامع می داند. در همین حال در معدودی از کشورهای جهان از جمله ایران، عربستان سعودی و سودان حجاب زنان اجباری است.