سناتور دموکرات از وزیر اخراجی دادگستری آمریکا تمجید کرد

سناتور دموکرات از وزیر اخراجی دادگستری آمریکا تمجید کرد
نگارش از Euronews

«سلی ییتز»، وزیر موقت دادگستری آمریکا که منصوب باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین بود با سرپیچی از اجرای فرمان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری جدید در خصوص مهاجرت اخراج شد و «دانا بونته» بعنوان کفیل این وزارت م

«سلی ییتز»، وزیر موقت دادگستری آمریکا که منصوب باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین بود با سرپیچی از اجرای فرمان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری جدید در خصوص مهاجرت اخراج شد و «دانا بونته» بعنوان کفیل این وزارت معرفی شد.

کاخ سفید می گوید که سلی ییتز «به وزارت دادگستری خیانت کرده است». سناتور ریچارد بلومنتال می گوید او کار اخلاقی و درست را کرده است.

آقای بلومنتال، سناتور دموکرات در دفاع از خانم ییتز گفت: «می خواهم تا به سلی ییتز که در بالاترین سطح وزارت دادگستری و منطبق بر اصول اخلاقی و حقوقی موضع اتخاذ کرده است درود فرستم و بگویم که چنان فرمان هایی قابل دفاع نیست؛ در حال حاضر حاکمیت قانون و اخلاق مهمتر از سیاست است.»

دادگاه های چند ایالت آمریکا نیز بطور مستقل با غیرقانونی تشخیص دادن بخش هایی از دستور دونالد ترامپ از اجرای آنها سر باز زده اند.

کاخ سفید در واکنش اعلام کرده است کارکنان دولت یا باید دستور صادر شده را اجراء کنند و یا این که از مسئولیت خود کنار روند.

همزمان تظاهرات علیه فرمان جنجالی دونالد ترامپ که ورود مهاجران و شهروندان چند کشور را بمدت معلوم و ورود پناهجویان به آمریکا را بمدت نامعلوم ممنوع کرده است روز دوشنبه نیز در چند شهر آمریکا از جمله در واشنگتن ادامه یافت و در کلمبوس مرکز ایالت اوهایو به درگیری با پلیس انجامید.

به فرمان «دونالد ترامپ» ورود شهروندان ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن به خاک آمریکا به مدت حداقل ۹۰ روز، ورود مهاجران به مدت ۱۲۰ و ورود آوارگان و پناهجویان سوری به مدت نامعلوم ممنوع اعلام شده است.

مطالب مرتبط