واکنش های بین المللی به ممنوعیت سفر اتباع ۷ کشور به آمریکا

Access to the comments نظرها
نگارش از Ali Kheradpir
واکنش های بین المللی به ممنوعیت سفر اتباع ۷ کشور به آمریکا

دستور اجرایی رئیس جمهوری جدید ایالات متحده آمریکا به ممنوعیت موقت صدور ویزا برای اتباع هفت کشور از جمله ایران، واکنش های بین المللی فراوانی را برانگیخته است.

تصمیم دونالد ترامپ برای جلوگیری از سفر شهروندان این کشورهای مسلمان، شامل اتباع دو ملیتی نیز می شود. این ممنوعیت صدور ویزا در حال حاضر ۹۰ روزه است. تمامی کسانی که در یکی از کشورهای ایران، لیبی، عراق، سوریه، سودان، سومالی و یمن به دنیا آمده اند شامل این محدودیت سفر می شوند. دستور اجرایی ریاست جمهوری آمریکا شامل دیپلمات ها نمی شود.

زید رعد حسین، کمیسر عالی حقوق بشر در سازمان ملل متحد گفته است که «تبعیض به صرف ملیت، بر اساس قوانین حقوق بشر ممنوع است.» وی همچنین یادآور شده است «این ممنوعیت منابع لازم را برای مقابله ای مناسب علیه تروریسم به هدر می دهد.»

چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا همچنین اجازه ورود پناهجویان به خاک ایالات متحده را به مدت ۱۲۰ روز تعلیق کرده است. این در حالی است که صدور ویزا برای پناهجویان، پس از انجام مراحل تحقیق امنیتی است.

آنگلا مرکل، صدر اعظم جمهوری فدرال آلمان که روز شنبه در تماسی تلفنی با آقای ترامپ گفت و گو کرده است در برلین گفت: «نبرد ضروری و قاطعانه علیه تروریسم به هیچ وجه قرار دادن گروهایی پیرو یک باور را در سایه سوءظن عمومی توجیه نمی کند. در این مورد مسلمانان یا برخی از نژادها در نظر آمده اند. به عقیده من این اقدام سبب تناقض با اصول پایه همکاری بین المللی و یاری بین المللی به پناهجویان می شود.»

مارک روته، نخست وزیر هلند گفته است که پناهجویان «شایسته سرپناهی امن بدون توجه به پیشینه یا مذهبشان» هستند. آندرس ساموئلسن، وزیر امورخارجه دانمارک نیز دیگر مقام اروپایی است که در واکنش این تصمیم را «غیرمنصفانه» خوانده است.