ظریف: دفاع از خود را به اجازه دیگران موکول نمی‌کنیم

ظریف: دفاع از خود را به اجازه دیگران موکول نمی‌کنیم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، با تاکید بر «غیرهسته‌ای» بودن برنامه موشکی این کشور، ابراز امیدواری کرد که «برنامه‌های دفاعی ایران» به بهانه‌ای برای بازی‌های سیاسی دولت جدید آمریکا برای خلق تنش‌های جدید بدل نشود.

در پی پرتاب آزمایشی یک موشک میان برد توسط ایران، شورای امنیت سازمان ملل روز سه شنبه و به درخواست ایالات متحده آمریکا برای بررسی این آزمایش نظامی یک نشست اضطراری تشکیل می‌دهد. ایران تاکنون خبر آزمایش موشکی اخیر خود را نه تایید کرده و نه تکذیب.

آقای ظریف که روز سه‌شنبه در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای فرانسوی خود، ژان مارک ارو شرکت کرده بود گفت: «همه اعضای مذاکره‌کننده اعلام کردند که موضوع موشکی جزیی از برجام نیست و این موضوع را دولت فرانسه و ایالات متحده (دولت گذشته آمریکا) هر دو در گذشته به طور رسمی اعلام کردند.»

وزیر امور خارجه فرانسه که برای تضمین تعهد فرانسه و اروپا به اجرای برجام به ایران سفر کرده است، نسبت به آزمایش موشکی ایران ابراز نگرانی کرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای ارو در این باره گفت: «فرانسه بارها نگرانی خود را از ادامه آزمایش‌های موشک‌های بالستیک ایران ابراز کرده است. این [آزمایش‌ها] مسیر اعتمادی که به وسیله معاهده وین (توافق هسته‌ای) باز شده بود را مختل می‌کند.»

سرگی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، در واکنش به درخواست ایالات متحده آمریکا برای برگزاری جلسه اضطراری شورای امنیت به خبرگزاری اینترفاکس گفت: «آزمایش موشکی ایران نقض قطعنامه سازمان نیست، تشکیل جلسه شورای امنیت، وضعیت را وخیم‌تر می‌کند.»

مقام‌های دولت ایران همواره تاکید می‌کنند موشک‌های بالستیک این کشور برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی نشده اند و به این ترتیب، ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفر رئیس جمهوری ایران به ترکیه در آخرین لحظات لغو شد

رافائل گروسی: جهان نباید شکست خود در کره شمالی را در ایران نیز تکرار کند

آمریکا خواهان کاهش تنش با ایران است؟ یا گزینه «خرید زمان» مطرح است؟