راهپیمایی تولیدکنندگان گیاه کوکا در کلمبیا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
راهپیمایی تولیدکنندگان گیاه کوکا در کلمبیا

صدها نفر از تولیدکنندگان گیاه کوکا روز دوشنبه در شهر پوپایان کلمبیا خواستار حمایت دولت برای کشت محصول جایگزین شدند.

کشت گیاه کوکا پیش تر توسط گروه فارک به منظور تجارت کوکایین حمایت می شد اما این روند با صلح میان فارک و دولت کلمبیا تقریبا متوقف شد.

بر اساس توافق صلح دولت کلمبیا و گروه فارک قرار است برنامه ای برای کمک به کشاورزان جهت کشت سایر محصولات کشاورزی به اجرا گذاشته شود، حال تولیدکنندگان کوکا می گویند که این برنامه باید به درستی اجرا شده و کشت محصولات جایگزین به اندازه کافی سود آور باشد.

رهبر یکی از اتحادیه های کشاورزی می گوید: «زمین هایی که در آن کوکا کشت می شوند مزارع دور افتاده و محصوری هستند. مردم روستایی جایگزینی برای کوکا پیدا نمی کنند چون کشت این محصول بسیار سودآورتر است. در صورتی که اگر آنها محصول دیگری تولید کنند با توجه به دورافتادگی مزارع هزینه حمل و نقل بالا می رود و کشاورزان هیچ استفاده ای نمی کنند. دولت باید به کشاورزان کمک کند.»

دولت کلمبیا پیش تر برای مبارزه با کشت غیرقانونی کوکا با ریختن علف کش از هواپیما مزارع را از بین می برد، اما این اقدام به دلایل محیط زیستی و بهداشتی از سال ۲۰۱۵ متوقف شد. دولت کلمبیا امیدوار است در سال ۲۰۱۷ با همکاری فارک بتواند کشت غیرقانونی کوکا را در صد هزار هکتار زمین متوقف کند.