دیدار نخست وزیر بریتانیا از ترکیه با هدف تقویت روابط دو جانبه پس از برکسیت

دیدار نخست وزیر بریتانیا از ترکیه با هدف تقویت روابط دو جانبه پس از برکسیت
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در سفر به آنکارا با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه دیدار و گفت و گو کرد.

آگهی

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در سفر به آنکارا با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه دیدار و گفت و گو کرد.

این دیدار روز شنبه و پس از دیدار ترزا می با دونالد ترامپ در آمریکا، صورت می گیرد و هدف از آن تقویت مناسبات دوجانبه پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا عنوان شده است.

Theresa May arrives in Turkey to draw up a free trade deal in a fresh Brexit boost https://t.co/LAx5XlQXyMpic.twitter.com/3EbKK6Pt3H

— Daily Mail U.K. (@DailyMailUK) January 28, 2017

موضوعات مختلف از جمله روابط تجاری، عملیات مشترک علیه تروریسم در سوریه و عراق، و همینطور مساله قبرس در دیدار رهبران دو کشور مورد بحث قرار گرفت.

رجب طیب اردوغان در ارتباط با این دیدار گفت: «ما می خواهیم مجموعه متنوعی از همکاری ها میان ترکیه و نیروهای ائتلاف را در سوریه داشته باشیم. ترکیه، بریتانیا و یونان، ما چه کارهایی می توانیم در قبرس انجام دهیم و چه گام هایی برای آینده آنجا برداریم. باید فرصت گفت و گو درباره تمامی این موضوعات را داشته باشیم.»

در جریان این گفت و گو طرفین از افزایش حجم مبادلاتی تجاری دو کشور از ۱۵ به ۲۰ میلیارد دلار خبر دادند. نخست وزیر بریتانیا هم بر تقویت همکاری دو کشور در زمینه امنیت هوایی تاکید کرد و گفت: «ما بر این موضوع توافق داریم که گروه مشترکی روی بسترهای روابط تجاری دوجانبه پس از برگسیت کار خواهند کرد. ما امروز در مورد موضوعات مختلفی بحث و گفت وگو کردیم.»

ترزا می در ارتباط با کودتای تابستان گذشته علیه رجب طیب اردوغان، از رئیس جمهوری ترکیه خواست تا دولتش در مسیری دموکراتیک و به شیوه ای قانونی عمل کند و به حقوق بشر احترام بگذارد.

نخست وزیر بریتانیا در بدو این سفر یک روزه با حضور در آٰرامگاه آتاتورک به او ادای احترام کرد و قبل از پایان سفرش هم با بن علی ییلدیریم، نخست وزیر دیدار و گفت و گو کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان درخواست آمریکا برای قطع روابط با حماس را رد کرد

بانک مرکزی ترکیه در تلاش برای مهار تورم، بهره بانکی را به ۴۰ درصد رساند

فرار مغزها؛ معضل جدید آینده ترکیه