دیدار نخست وزیر بریتانیا از ترکیه با هدف تقویت روابط دو جانبه پس از برکسیت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دیدار نخست وزیر بریتانیا از ترکیه با هدف تقویت روابط دو جانبه پس از برکسیت

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در سفر به آنکارا با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه دیدار و گفت و گو کرد.

این دیدار روز شنبه و پس از دیدار ترزا می با دونالد ترامپ در آمریکا، صورت می گیرد و هدف از آن تقویت مناسبات دوجانبه پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا عنوان شده است.
موضوعات مختلف از جمله روابط تجاری، عملیات مشترک علیه تروریسم در سوریه و عراق، و همینطور مساله قبرس در دیدار رهبران دو کشور مورد بحث قرار گرفت.

رجب طیب اردوغان در ارتباط با این دیدار گفت: «ما می خواهیم مجموعه متنوعی از همکاری ها میان ترکیه و نیروهای ائتلاف را در سوریه داشته باشیم. ترکیه، بریتانیا و یونان، ما چه کارهایی می توانیم در قبرس انجام دهیم و چه گام هایی برای آینده آنجا برداریم. باید فرصت گفت و گو درباره تمامی این موضوعات را داشته باشیم.»

در جریان این گفت و گو طرفین از افزایش حجم مبادلاتی تجاری دو کشور از ۱۵ به ۲۰ میلیارد دلار خبر دادند. نخست وزیر بریتانیا هم بر تقویت همکاری دو کشور در زمینه امنیت هوایی تاکید کرد و گفت: «ما بر این موضوع توافق داریم که گروه مشترکی روی بسترهای روابط تجاری دوجانبه پس از برگسیت کار خواهند کرد. ما امروز در مورد موضوعات مختلفی بحث و گفت وگو کردیم.»

ترزا می در ارتباط با کودتای تابستان گذشته علیه رجب طیب اردوغان، از رئیس جمهوری ترکیه خواست تا دولتش در مسیری دموکراتیک و به شیوه ای قانونی عمل کند و به حقوق بشر احترام بگذارد.

نخست وزیر بریتانیا در بدو این سفر یک روزه با حضور در آٰرامگاه آتاتورک به او ادای احترام کرد و قبل از پایان سفرش هم با بن علی ییلدیریم، نخست وزیر دیدار و گفت و گو کرد.