دفاع ترزا می از برجام؛ هشدار به دونالد ترامپ درباره نفوذ مخرب ایران

دفاع ترزا می از برجام؛ هشدار به دونالد ترامپ درباره نفوذ مخرب ایران
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترزا می، نخست وزیر محافظه‌کار بریتانیا با تاکید بر لزوم اجرای کامل توافق هسته‌ای، نسبت به نفوذ مخرب ایران در منطقه هشدار داد.

آگهی

به گزارش ایندیپندنت، خانم می که شامگاه پنجشنبه در جریان کنفرانس جمهوری‌خواهان در فیلادلفیای آمریکا سخنرانی می‌کرد، توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی را «جنجالی» خواند اما گفت که برجام احتمال دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را برای یک دهه به عقب انداخته است. نخست وزیر بریتانیا با هشدار نسبت به لزوم نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت:‌« این توافق [برجام] برای منطقه حیاتی است اما باید بطور بسیار دقیق و جدی بر آن نظارت و با هرگونه مورد نقض قاطعانه و فوری برخورد کرد.»

افزایش نفوذ ایران در منطقه خاورمیانه، بخش دیگری ازسخنرانی خانم می در میان جمهوریخواهان در فیلادلفیا بود. وی مقابله با تلاش‌های خصمانه ایران برای گسترش حوزه نفوذ تا کشورهای حاشیه دریای مدیترانه را یکی از اولویت‌های دولت بریتانیا توصیف کرد.


دو روز پیش از سخنرانی ترزا می در نشست جمهوریخواهان، نشریه «نومحافظه‌کار» امریکن اینترست، ایران را به دلیل اجرایی شدن توافق هسته‌ای و به «عقب راندن عربستان سعودی» در رقابت منطقه‌ای، در میان هشت قدرت جهانی در سال ۲۰۱۷ جای داده بود. امریکن اینترست، ایالات متحده آمریکا، چین، ژاپن، روسیه، آلمان و هند را در پیش از ایران و اسرائیل را پس از این کشور در فهرست‌ قدرت‌های جهانی سال جای داده است.


در ماه دسامبر سال گذشته، خانم می با حضور در اجلاس شورای همکاری خلیج فارس، گفته بود که بریتانیا «در برابر رویکرد خصمانه ایران در منطقه، همکاری دفاعی با کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس را تعمیق می‌کند.»

ترزا می: دربرابر عملکرد تهاجمی ایران همکاری دفاعی با کشورهای خلیج فارس را عمیق‌تر می‌کنیم

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا خواهان کاهش تنش با ایران است؟ یا گزینه «خرید زمان» مطرح است؟

گزارش نیویورک تایمز از توافق «غیرمکتوب» ایران و آمریکا؛ تهران و واشنگتن چه تعهداتی داده‌اند؟

معاون وزیر خارجه ایران در ابوظبی با طرف‌های اروپایی عضو برجام دیدار کرد