خانه سازیهای جدید توسط اسرائیل در بخش شرقی بیت المقدس

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
خانه سازیهای جدید توسط اسرائیل در بخش شرقی بیت المقدس

همزمان با اعلام کاخ سفید برای آغاز گفتگوها در مورد انتقال سفارت این کشور به بیت المقدس، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل دستور ساخت خانه های جدید برای یهودیان را در شرق این شهر صادر کرد. قرار است در پروژۀ جدید، ۵۶۶ منزل مسکونی در محله های پیسگات زو، راموت و رامات شالومو در اراضی فلسطینی نشین شرق بیت المقدس ساخته شود.

دولت اسرائیل می گوید با بر سر کار آمدن دونالد ترامپ، «قواعد بازی برخلاف زمان دولت باراک اوباما عوض شده و دستهای مقامات اسرائیل برای اجرای برنامه هایشان دیگر بسته نیست.»

میر تورجمان، معاون شهردار بیت المقدس با اشاره به ریاست جمهوری دونالد ترامپ و تشدید خانه سازیها می گوید: « من به همه گفته بودم که تا ۲۰ ژانویه صبر کنید تا عصر دونالد ترامپ بعنوان رئیس جمهوری جدید آمریکا آغاز شود. ترامپ به ما امید داده است.»

طبق گفتۀ مقامات اسرائیل، قرار است در این منطقه بیش از یازده هزار باب خانه برای یهودیان ساخته شود.

اعلام شهرک سازیهای جدید خشم مقامات فلسطینی را برانگیخته و منابع نزدیک به تشکیلات خودگردان فلسطینی می گویند دونالد ترامپ باید هر چه زودتر موضع خود را در مورد شهرک سازیها مشخص کند.

جبرائیل رجوب، یکی از رهبران فتح و از مقامات تشکیلات خودگردان فلسطینی گفت: «حالا توپ در زمین آقای ترامپ است. مشخص خواهد شد که آیا او از تشکیل اسرائیلی در مرزهای تعیین شده در سال ۱۹۶۷ دفاع می کند یا اینکه از یک دولت فاشیست، نژادپرست، استعمارگر و توسعه طلب حمایت خواهد کرد.»

متعاقب اعلام خانه سازیهای جدید، نخست وزیر اسرائیل و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا یک تماس تلفنی داشته اند که طی آن، آقای ترامپ نخست وزیر اسرائیل را به سفر به آمریکا در ماه فوریه دعوت کرده است.