Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

۲۰۱۶ گرمترین و خشک ترین سال برای زمین طی ۱۳۶ سال گذشته

۲۰۱۶ گرمترین و خشک ترین سال برای زمین طی ۱۳۶ سال گذشته
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

به گزارش سازمان ملی اقیانوس و جوی آمریکا، سال ۲۰۱۶ گرمترین و خشک ترین سال از زمان آغاز گرمایش زمین و افزایش دما بوده است.

آگهی

به گزارش سازمان ملی اقیانوس و جوی آمریکا، سال ۲۰۱۶ گرمترین و خشک ترین سال از زمان آغاز گرمایش زمین و افزایش دما بوده است. به گفتۀ این سازمان، دمای هوا در اقیانوس ها ۰.۹۴ درجه سانتیگراد افزایش داشته و در سطح زمین نیز این افزایش دما و گرم شدن هوا ۱.۴۳ سانتیگراد ثبت شده است.

این سومین سال پی در پی از ۱۸۸۰ به اینسوست که دمای زمین در حال افزایش ثبت و موجب گسترش خشکسالی در مناطقی مانند هند و آفریقا شده است.

این گزارش همزمان با دومین روز نشست اجلاس جهانی اقتصاد منتشر می شود. در دومین روز از این اجلاس، موضوع آب و هوا و شرایط اقلیمی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

جنیفر مورگان، مدیر اجرایی صلح سبز در داووس می گوید: «این سطح افزایش دما طی ۱۱۵ هزار سال گذشته بی سابقه است و ضرورت اقدامات لازم را نشان می دهد. بعنوان صلح سبز می گوییم زمان آن فرا رسیده که فعالیت در این زمینه در مرکز همه چیز قرار بگیرد. دولت ها باید وارد عمل شوند و به مردمی که می خواهند آینده متفاوتی داشته باشند، گوش کنند.»

در بیست و یکمین کنفرانس پاریس که دسامبر ۲۰۱۵ برگزار شد، کشورها متعهد شده اند برای دو درجه کاهش دمای هوا اقدامات لازم را صورت بدهند اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری جدید آمریکا که روز بیستم ژانویه سوگند ادا می کند، اعلام کرده این توافق را لغو خواهد کرد.

این موضع گیری دونالد ترامپ انتقادهای زیادی برانگیخته است. در کمیسیونی که روز هجدهم ژانویه در سنای آمریکا تشکیل شد، اسکات پروییت، سناتور اوکلاهوما که از سوی رئیس جمهوری آمریکا برای ریاست سازمان حفاظت از محیط زیست انتخاب شده، این سخن دونالد ترامپ را که تغییرات جوی یک شوخی و فریب است، نادرست خواند.

کشورهای امضا کنندۀ پیمان پاریس متعهد شده اند سوخت فسیلی بخصوص گازکربنیک را کاهش بدهند اما تاکید دونالد ترامپ بر عدم اجرای این تعهد و افزایش استفاده از انرژی های ارزان مانند ذغال سنگ، این پیمان را با خطر عدم موفقیت برای کاهش دما هوا روبرو کرده است.

آمریکا و چین از بزرگترین تولیدکنندگان گازکربنیک در جهان هستند و علیرغم تاکید همراهی با موافقت های بین المللی برای کاهش دما در دولت باراک اوباما، آیندۀ این پیمان در دولت دونالد ترامپ با ابهام روبروست. باراک اوباما که روز جمعه کاخ سفید را ترک می کند، در آخرین اقدام خود برای حمایت از توافق بدست آمده در کنفرانس پاریس، یک بودجۀ ۵۰۰ میلیون دلاری را به «صندوق سبز برای آب و هوا» که تحت نظر سازمان ملل فعالیت دارد، اختصاص داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازنشستگی شاهکار بشری؛ ناسا چگونه ایستگاه فضایی بین‌المللی را به زمین بازمی‌گرداند؟

تلسکوپ فضایی هابل به تدریج بازنشسته می‌شود

سقوط هواپیمای عکاس «طلوع زمین»، اولین عکس‌رنگی زمین از فضا؛ ویلیام آندرس در ۹۰ سالگی خلبانی‌ می‌کرد