مقامهای ترکیه: مظنون اصلی کشتار استانبول اعتراف کرده است

مقامهای ترکیه: مظنون اصلی کشتار استانبول اعتراف کرده است
نگارش از Euronews

مقامات ترکیه می گویند عبدالقدیر ماشاریپف ۳۴ ساله که از او بعنوان مظنون اصلی حمله مرگبار شب سال نو در کلوپ رینای استانبول نام برده می شود به نقش خود در حمله اعتراف کرده است و انطباق اثر انگشت او با شوا

مقامات ترکیه می گویند عبدالقدیر ماشاریپف ۳۴ ساله که از او بعنوان مظنون اصلی حمله مرگبار شب سال نو در کلوپ رینای استانبول نام برده می شود به نقش خود در حمله اعتراف کرده است و انطباق اثر انگشت او با شواهد کشف شده در محل حادثه نیز موید این موضوع است.

به گفته واسپ شاهین، فرماندار استانبول، عبدالقدیر ماشاریپف متولد ازبکستان است و در افغانستان آموزش دیده بود. او که به چهار زبان حرف می زند در ژانویه سال گذشته از طریق مرزهای شرقی وارد خاک ترکیه شده است. مقامهای ترکیه او را عضو سلول داعش در قونیه معرفی کرده اند. در تصاویر پس از دستگیری، آثار ضرب و شتم بر صورت وی دیده می شود.با گذشت بیش از دو هفته از این تیراندازی مرگبار جستجو برای یافتن عامل این حمله به چالشی جدی برای نیروهای امنیتی ترکیه تبدیل شده بود، تا اینکه پلیس ترکیه شامگاه دوشنبه طی یورشی به مخفیگاه عبدالقدیر ماشاریپف در محله اسن یورت استانبول، او و چهار مظنون دیگر (یک مرد عراقی و سه زن آفریقایی تبار) را دستگیر کرد.پلیس همچنین در آپارتمان اجاره ای او که متعلق به دوست قرقیز تبارش است ۱۹۷هزار دلار پول نقد، دو سلاح و دو پهپاد کشف و ضبط کرده است.

بن علی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه با خرسندی از دستگیری او گفت: «مهم این است که عامل اصلی این حمله کثیف و شیطانی دستگیر شده است. انگیزه او از این اقدام و هویت دیگر همدستانش آشکار خواهد شد.»

پلیس ترکیه از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون ۵۰ تن را به ظن ارتباط با این حمله مرگبار بازداشت کرده است.

در جریان تیراندازی مرگبار شب سال نوی میلادی در استانبول ۳۹ تن کشته و ۶۵ نفر دیگر زخمی شدند. داعش با پذیرفتن مسئولیت این حمله آن را پاسخی به مداخلۀ نظامی ترکیه در شمال سوریه و علیه مواضع این گروه عنوان کرده است.
مطالب مرتبط