بریتانیا نگران افزایش نرخ تورم در اثر پایین آمدن ارزش پوند است

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Alavi
بریتانیا نگران افزایش نرخ تورم در اثر پایین آمدن ارزش پوند است

تضعیف ارزش پوند در برابر دلار آمریکا و یورو، از جمله تبعات برکسیت، موجب افزایش نرخ تورم در بریتانیا شده است.

نرخ تورم در ماه دسامبر در مقایسه با زمان مشابه در سال ۲۰۱۵ به رقم ۱.۶ درصد رسیده است. اگر چه آهنگ رشد تورم به مرحله خطرناکی نرسیده اما تداوم این روند اقتصاد بریتانیا را دچار بحران خواهد کرد.

جیمز بیوان، کارشناس شرکت سرمایه گذاری سی سی ال ای گفت: «شاهد تاثیر فوری ضعیف شدن پوند برروی نرخ تورم بودیم. قیمتها در بخشهای مواد غذایی و سوخت و انرژی افزایش یافت. اگر روند صعودی نرخ تورم ادامه داشته باشد مشکل آفرین خواهد شد. ظرفیت رقابتی اقتصاد کاهش می یابد و در نتیجه بازدهی کم خواهد بود.»

سیاستگذاران بانک مرکزی بریتانیا نرخ تورم ۲ درصدی در کشور را برای اقتصاد مطلوب ارزیابی کرده اند. در این راستا مارک کارنی، رییس بانک مرکزی بریتانیا اعلام کرده بود اقتصاد کشور ظرفیت تحمل افزایش روند نرخ تورم اما بصورت محدود را دارد.

رییس بانک مرکزی برتانیا گفت: «در حال حاضر شاهد آن هستیم که مصرف کنندگان نیم نگاهی به تردیدهای ناشی از برکسیت دارند. حجم پس اندازها در حال پایین آمدن است و وامهای مربوط مصرف خانوارها در حال افزایش.»

سخنان روز سه شنبه ترزا می، نخست وزیر بریتانیا درباره برکسیت و اعلام این مطلب که توافق نهایی در این زمینه برای تایید به پارلمان کشور خواهد رفت، افزایش ارزش پوند در برابر دلار آمریکا را درپی داشته است. ارزش واحد پولی بریتانیا ۲.۵ درصد افزایش یافت. اما پوند از زمان مشخص شدن نتیجه همه پرسی برکسیت ۲۰ درصد از ارزش خود در برابر دلار آمریکا را از دست داده است.