تظاهرات سراسری در دفاع از حقوق زنان همزمان با بیست و یکم ژانویه

تظاهرات سراسری در دفاع از حقوق زنان همزمان با بیست و یکم ژانویه
نگارش از Euronews

زنان سراسر آمریکا قصد دارند روز بیست و یکم ژانویه یعنی یک روز بعد از آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ در راهپیمایی موسوم به «راهپیمایی زنان در واشنگتن» شرکت کرده و اعتراض خود را به سخنان وی علیه زنان و

زنان سراسر آمریکا قصد دارند روز بیست و یکم ژانویه یعنی یک روز بعد از آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ در راهپیمایی موسوم به «راهپیمایی زنان در واشنگتن» شرکت کرده و اعتراض خود را به سخنان وی علیه زنان و اقلیت ها در زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری اعلام کنند.

نام این راهپیمایی بر گرفته از راهپیمایی سال ۱۹۶۳ میلادی در واشنگتن است و قرار است ادای احترامی به راهپیمایی میلیونی زنان در سال ۱۹۹۷ میلادی در فیلادلفیا باشد. راهپیمایی که در آن صدها هزار زن سیاهپوست شرکت کردند.

این راهپیمایی روز بیست و یکم ژانویه در واشنگتن و شهرهای مختلف ۵۱ ایالت آمریکا برگزار می شود اما همزمان زنان ساکن در بیش از ۵۰ کشور دیگر دنیا نیز از همراهی خود با زنان آمریکا و برپایی تظاهراتی مشابه در این روز خبر داده اند.

این تظاهرات بزرگترین تظاهرات سراسری در دنیا در حمایت از حقوق بشر از جمله حقوق زنان است که در قالب ۳۷۰ تظاهرات در شهرهای کشورهای مختلف دنیا برگزار می شود.

در فرانسه برنامه برپایی تظاهرات مشابه در شهرهای مختلف از جمله پاریس، نیس و مونپولیه در نظر گرفته شده است. دربریتانیا نیز گروه های مدافع حقوق زنان برای برپایی تظاهراتی مشابه در۱۰ شهر از جمله لندن آماده می شوند. در استرالیا و کانادا نیز اقدامی مشابه در روز بیست و یکم ژانویه صورت خواهد گرفت.

همزمان گروه های مدافع حقوق زنان در کشورهای هند، عربستان سعودی، اربیل عراق، نیجریه، میانمار، لبنان، اسرائیل و غنا نیز از برپایی تظاهرات هایی مشابه همزمان در دفاع از حقوق شهروندان و زنان خبر داده اند.

در بیانیه ای که این سازمان منتشر کرده، اعلام شده است که این جنبش گسترده در سراسر دنیا با هدف دفاع از اولویت های حقوق زنان از جمله سلامت و بهداشت، امنیت اقتصادی و اجتماعی برپا می شود.

مطالب مرتبط