وداع با رفسنجانی در خیابان انقلاب

وداع با رفسنجانی در خیابان انقلاب
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مراسم تشییع و خاکسپاری اکبر هاشمی رفسنجانی روز سه شنبه با حضور خیل عظیم مردم و مقامات و مسئولان کشوری و لشگری برگزار شد.

آگهی

مراسم تشییع و خاکسپاری اکبر هاشمی رفسنجانی روز سه شنبه با حضور خیل عظیم مردم و مقامات و مسئولان کشوری و لشگری برگزار شد.

بسیاری از شهروندان با سلایق مختلف سیاسی برای آخرین وداع با یکی از چهره های موثر و تاثیرگذار حکومت ایران در خیابان انقلاب تهران حضور یافتند.

برخی از آنها با سردادن شعارهایی نظیر «خاتمی محبوبم، تسلیت» و «پیام ما واضح است، حصر باید بشکند» خواستار شفافیت مسئولان دربرابر ممنوع التصویری محمدخاتمی و نیز آزادی میرحسین موسوی و مهدی کروبی شدند که سال های اخیر را در حصر خانگی سپری کرده اند. اکبر هاشمی رفسنجانی که در انتخابات اخیر از نامزدی حسن روحانی حمایت کرده بود، از افراد نزدیک به چهره های اصلاح طلب بشمار می آمد.

همانطور که صادق خرازی در گفتگو با خبرنگار یورونیوز به آن اشاره می کند، فقدان او می تواند نه تنها برای اصلاح طلبان که برای کل ایران تبعات منفی به دنبال داشته باشد.

صادق خرازی، تحلیلگر مسائل سیاسی و معاون سفیر اسبق ایران در سازمان ملل می گوید: «من می توانم این را عرض بکنم بعضی ها هم خیلی این را باور ندارند که خلاء و فقدان آقای هاشمی رفسنجانی خیلی در کشور نمی تواند تاثیر داشته باشد در حالیکه من معتقدم با از دست دادن وزنه ای به نام آقای هاشمی هم کشور خسران زیادی خواهد دید هم (با این اتفاق) اصلاحات کمرش شکست.»

باید دید در خلاء هاشمی رفسنجانی جریان اصلاحات برای انتخابات ریاست جمهوری بهارآینده چه برنامه ای خواهد داشت. از سوی دیگر باید منتظر ماند و دید حسن روحانی که انتخابش به عنوان رییس جمهور را تا حد زیادی مدیون حمایت های شخص هاشمی رفسنجانی بود، بر فرض اعلام نامزدی، چه برنامه ای را با هدف جلب اعتماد مجدد رای دهندگان به پیش خواهد برد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات آینده و موقعیت رهبری ایران پس از مرگ هاشمی، گفتگو با احمد سلامتیان

گزارش خبرنگار یورونیوز از مسجد جماران و خداحافظی با هاشمی رفسنجانی

رویارویی مستقیم نظامی با اسرائیل چه تاثیری بر زندگی شهروندان عادی ایران می‌گذارد؟