گزارش خبرنگار یورونیوز از مسجد جماران و خداحافظی با هاشمی رفسنجانی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
گزارش خبرنگار یورونیوز از مسجد جماران و خداحافظی با هاشمی رفسنجانی

در پی درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری سابق ایران و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، هزاران نفر از مردم و مقامات برای خداحافظی با وی در مسجد جماران و حسینیۀ امام خمینی حاضر شدند.

جواد منتظری، خبرنگار یورونیوز به این محل رفته و با حاضران گفت و گو کرده است.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجۀ ایران که از نخستین مقامات حاضر در این محل بود، مرگ اکبر هاشمی رفسنجانی را فقدانی برای جمهوری اسلامی ایران می داند و می گوید: «یکی از بزرگترین استوانه های انقلاب، یار امام، یار حضرت رهبری از دست ما رفت.»

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام روز یکشنبه و در سن ۸۲ سالگی در اثر سکتۀ قلبی در بیمارستان شهدای تجریش درگذشت. در پی درگذشت وی، سه روز عزای عمومی در ایران اعلام شده است.

علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، حسن روحانی، رئیس جمهوری این کشور، و بسیاری از مقامات ایران در پیام هایی درگذشت آقای هاشمی رفسنجانی را به مردم و خانوادۀ وی تسلیت گفته اند.

رهبر جمهوری اسلامی ایران در پیام خود، هاشمی رفسنجانی را «یار دیرین، همسنگر و همگام دوران مبارزات» نامیده و فقدان وی را «که سابقۀ همکاری و همدلی با وی به پنجاه و نه سال می رسد» سخت و جانکاه نامیده است.

یکی از شهروندان که در مسجد جماران حاضر شده است، از آقای هاشمی رفسنجانی بعنوان عامل وحدت اصولگرایان و اصلاح طلبان در ایران نام می برد و می گوید: «همۀ نیروهای انقلاب، همۀ قدیمی ها، همۀ اصولگراها و اصلاح طبان یکبار دیگر به حسینیۀ امام خمینی آمدند و دور هم جمع شدند. هاشمی محور وحدت بود.»

حسین علایی، فرمانده سابق نیروی دریایی سپاه پاسداران نیز از دیگر حاضران در مسجد جماران بود. وی به خبرنگار یورونیوز می گوید: «حادثه ای در دوران انقلاب نداریم مگر آنکه آقای هاشمی رفسنجانی در آن نقش تعیین کننده داشت. در تمام مشکلات پس از انقلاب ایشان مرجع و ملجایی برای حل مسائل بود.»

جواد منتظری در گزارش خود از جماران می گوید: «آخرین صفحه از کتاب زندگی اکبر هاشمی رفسنجانی، یکی از معماران سیاسی جمهوری اسلامی ایران اینجا و در میان خیل هوادارانش ورق خورد تا روز سه شنبه از مقابل دانشگاه تهران به سوی مامن ابدی اش تشییع شود.»

پیکر رییس جمهوری سابق ایران قرار است بعد از مراسم تشییع در روز سه شنبه، در آرامگاه آیت الله روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران دفن شود.