آیا قانون حق «قطع شدن از اینترنت» در فرانسه موثر خواهد بود؟

آیا قانون حق «قطع شدن از اینترنت» در فرانسه موثر خواهد بود؟
نگارش از Euronews

از آغاز سال نوی میلادی، یعنی حدود یک هفته قبل کارمندان در فرانسه این حق را پیدا کرده اند که بتوانند در ساعات غیرکاری ایمیلهایشان را چک نکنند.

از آغاز سال نوی میلادی، یعنی حدود یک هفته قبل کارمندان در فرانسه این حق را پیدا کرده اند که بتوانند در ساعات غیرکاری ایمیلهایشان را چک نکنند. این قانون که به قانون «حق قطع شدن از اینترنت» معروف شده است شامل کارمندان شرکتهایی می شود که بیش از ۵۰ کارمند دارند.

در کشوری که شمار ساعات کاری کارمندان فقط ۳۵ ساعت است و شدیدا به رشد اقتصادی نیاز دارد، به کارگیری چنین قانونی بحث برانگیز شده است.

بزرگترین ابهام این است که در دنیایی که ارتباط با دفتر کار با یک گوشی تلفن همراه ممکن است، آیا اجرای این قانون عملی است؟

بر اساس نظرسنجی که در فرانسه صورت گرفته است از هر سه نفر دست کم یک نفر باید در ساعات غیرکاری به ایمیل خود دسترسی داشته باشد و آن را چک کند.

اما در بعضی از شرکتها از جمله اداره پست فرانسه قانونی شبیه این مدتی است که به اجرا درآمده است.

مدافعان این قانون می گویند چنین قانونی باعث می شود که کارمندان در ساعات غیراداری احساس آرامش بیشتری داشته باشند و دچار تنشهای مرتبط با کار نشوند.

قانون «حق قطع شدن از اینترنت» بخشی از بازنگری دولت فرانسه در قوانین کار است که ماه ها است در این کشور منجر به بروز اعتراضها و اعتصابهای سراسری شد. تغییرات قانون کار شامل طیف گسترده ای از اصلاحات می شود. البته این قانون خاص، یکی از معدود بخشهایی از اصلاحات قانون کار است که با استقبال اتحادیه های کارگری مواجه شد.

مطالب مرتبط