Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پایان تجربه شش ساعت کار روزانه در سوئد

پایان تجربه شش ساعت کار روزانه در سوئد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هزینه بالا موجب توقف طرح شش ساعت کار در روز برای کارکنان این خانه سالمندان در شهر گوتبورگ سوئد شد.

آگهی

هزینه بالا موجب توقف طرح شش ساعت کار در روز برای کارکنان این خانه سالمندان در شهر گوتبورگ سوئد شد. تجربه ای مفید در عرض دو سال گذشته که به شهادت کارکنان این مرکز از جمله آرتورو پرز موجب بهبود کیفیت سلامت و شادابی و کاهش میزان غیبت در محل کار شده بود.

مدیر این مرکز هم در ژوئیه گذشته و زمانی که خبرنگار یورونیوز را برای تهیه گزارش ملاقات کرده بود از شرایط حاکم بر تیم تحت مدیریتش ابراز رضایت کرده بود. مونیکا اکسهده، مدیر خانه سالمندان اسوارتدالنز: «با این طرح تنش از بین رفته. خیلی از سالمندان مقیم اینجا با ناراحتی هایی نظیر آلزایمر دست و پنجه نرم می ککند. قبلا استرس زیادی بر فضای اینجا حاکم بود و همین بر بی قراری چنین بیمارانی می افزود. اکنون موفق شده ایم تا تعداد پرسنل را افزایش دهیم و در مجموعه خود شاهد کارآفرینی باشیم و از تعداد کارکنانی که بعلت بیماری سرکار حاضر نمی شوند هم بمراتب کاسته شده است.»

برای کاهش ساعات کاری ۶۸ پرستار این مرکز از روزی ۸ ساعت به روزی ۶ ساعت، بدون کاهش دستمزد آنها، هفده نفر دیگر استخدام شده بودند، اقدامی که ۱.۲۶ میلیون یورو برای شهرداری گوتبورگ هزینه در بر داشت.

ماریا رایدن، قائم مقام شهردار گوتبورگ: «ما مسئول ۵۳۰ هزار کارمندی هستیم که در گوتبورگ مشغول کارند و اگر بخواهیم بگذاریم همه این ۵۳۰ هزار نفر روزی تنها ۶ ساعت کار کنند و حقوق ۸ ساعت را دریافت کنند… ولی یک محاسبه ساده ریاضی می گوید که به نیروی کار بیشتری نیاز داریم. افراد بیشتری که باید کار کنند، حتی برای شیف های کاری طولانی تر.»

علیرغم شکست این طرح، دانیل برنمار، مسئول سالمندان شهرداری و عضو چپ گرای شورای شهر به جد معتقد است که شش ساعت کار در روز در دراز مدت از بازدهی اقتصادی بیشتری برخوردار است. دانیل برنمار در این مورد می گوید: «اگر از بعد اقتصادی به مسئله نگاه کنیم ما کارآفرینی کرده ایم، از یکسو مرخصی استعلاجی پایین آمده و از سوی دیگر کیفیت سلامت بالا رفته است. برای من توجه به مسئله بهبود کیفیت محیط کار و ایجاد ثبات بیشتر در بازار کار که در آن افراد با کار تا سنین بالاتر احساس بهتری نسبت به وضعیت کنونی خود پیدا می کنند، یک گام طبیعی بشمار می آید.»

کاهش ساعات کاری می تواند در کوتاه مدت نیز پربازده باشد. مسئول این تعمیرگاه مجاز خودرو بیش از پانزده سال است که از چنین ایده ای دفاع می کند. از ۱۱۲ پرسنل اینجا،، ساعات کاری ۳۵ نفری که مسئولیت سنگین تری دارند از ۸ ساعت به ۶ ساعت تقلیل پیدا کرده، بدون این حقوق آنها پایین بیاید. همه کارکنان هم ظاهرا از چنین وضعیتی راضی به نظر می رسند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتایج یک تحقیق: چهار روز کار در هفته عملکرد کارمندان را بهبود می‌بخشد

یافته‌ تازه محققان: تنها ۲ شب کم‌خوابی می‌تواند باعث شود احساس پیری کنید

آلت تناسلی اسکی‌باز سوئدی در سرمای مسابقه یخ زد؛ خاطره شاهزاده بریتانیایی از تجربه مشابه