Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آلمان؛ فروش بالای کتاب هیتلر پس از هفتاد سال

آلمان؛ فروش بالای کتاب هیتلر پس از هفتاد سال
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نسخه تازه کتاب «نبرد من» نوشته آدولف هیتلر، پس از یکسال در آلمان به چاپ ششم رسیده است.

آگهی

نسخه تازه کتاب «نبرد من» (Mein Kampf) سرگذشت و شرح آرا سیاسی آدولف هیتلر، رهبر آلمان نازی، که پس از هفتاد سال در آلمان اجازه نشر دوباره یافت، طی یکسال به چاپ ششم رسیده و تاکنون ۸۵ هزار نسخه از آن فروش رفته است.

افزایش فروش این کتاب، با اوج گرفتن بی سابقه محبوبیت جناح راست افراطی، «آلترناتیو برای آلمان» همراه بوده است. حق انتشار کتاب نبرد من، به همراه دیگر دارایی های هیتلر پس از خودکشی او در پایان جنگ جهانی دوم به انحصار ایالت باواریای آلمان در آمد. مطابق قانون آلمان، حق انحصاری چاپ کتاب تنها پس از گذشت هفتاد سال لغو می شود. بنابراین چاپ و انتشار «نبرد من» که درست پس از جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ متوقف شده بود، در سال ۲۰۱۵ از سر گرفته شد. فروش نسخه تازه این کتاب در ایتالیا نیز چشمگیر بوده است.

موسسه تاریخ معاصر در مونیخ، ناشر این نسخه از «نبرد من» است. طبق ضوابط نشر آلمان، این کتاب باید «بی قصد عوام فریبی» چاپ و منتشر می شد. به این منظور، نسخه تازه به همراه پیشگفتار، پانوشتهای بسیار، توضیحات تاریخی، و ارجاعات مفصل، برای روشن کردن ابهامات و شرح نادرستی های موجود در آن به چاپ رسیده است. کریستیان هارتمنِ تاریخ نگار، به همراه گروه محققانش، برای پژوهش موثر و مفید درباره این متن، جایزه «جامعه نیازمند دانش» (Gesellschaft braucht Wissenshaft) را دریافت کرده اند.

قیمت بالای کتاب هم نشان می دهد که این نسخه نه به منظور فروش عمده و احتمالا عوامفریبی بلکه با نیت پژوهش و آگاهی رسانی تهیه شده است. گرچه می توان نسخه اصلی کتاب را در برخی مغازه ها و یا روی اینترنت تهیه کرد اما برخی بنگاه های انتشاراتی راستگرا نظیر «دِرشِلم»(Der Schelm) که خواسته اند کتاب را بدون هیچ حاشیه و مقدمه ای و به شکل اصلی آن بازنشر کنند با پیگرد ایالتی روبرو شده اند. همچنین بحثهای بسیاری در آلمان درباره گنجاندن چکیده ای از این کتاب در متون درسی برای آگاهی دانش آموزان درگرفته است.

هیتلر، «نبرد من» را در سال ۱۹۲۳، زمانی که تنها ۳۳ سال داشت در زندان لندزبرگ نوشت و کوتاه زمانی پس از آن، وقتی از زندان آزاد شد مجلد دیگری به آن افزود که نیمه دوم کتاب را تشکیل می داد. این کتاب در سال ۱۹۳۳ و هنگامی که نویسنده اش صدراعظم آلمان شد به فروشی چشمگیر دست یافت و تا سال ۱۹۴۵ به ۱۸ زبان ترجمه شد و ۴۵ میلیون نسخه از آن به فروش رسید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قبر صدراعظم پیشین آلمان با نقش صلیب شکسته تخریب شد

سلام به سبک نازی‌ها از سوی شرکت‌کنندگان در جشن آبجوخوری آلمان جنجال‌آفرین شد

اردوغان بار دیگر با اعلام حمایت از حماس، نتانیاهو را با هیتلر و استالین مقایسه کرد