دبیرکل سازمان ملل اولین روز کاری خود را رسما شروع کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دبیرکل سازمان ملل اولین روز کاری خود را رسما شروع کرد

آنتونیو گوترش، دبیر کل جدید سازمان ملل متحد نخستین روز کاری خود را به طور رسمی با حضور در جمع کارکنان دفتر خود در مقر این نهاد بین المللی آغاز کرد.

آنتونیو گوترش که پیش از این کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور آوارگان است و نخست وزیری پرتغال را نیز در سابقۀ کاری خود دارد، در اکتبر سال گذشته بعنوان جانشین بان کی مون انتخاب شد.

وی در نخستین روز کاری خود گفت: « در حال حاضر ما نیاز داریم که از ارزش های چند جانبه گرایی دفاع کنیم. ما در این زمان نیازمند درک این مساله هستیم که مشکلات جهانی تنها با راه حل های جهانی حل می شوند و سازمان ملل متحد زیربنای رویکردهای چندجانبه گرایانه است.»

دبیر کل جدید سازمان ملل همچنین با تاکید بر اینکه امسال باید سال استقرار صلح باشد، با اشاره به بحران سوریه از تمام کشورها و گروههای درگیر در این بحران خواست برای پایان دادن به این جنگ اقدام کنند.

آنتونیو گونتراش که نهمین دبیرکل سازمان ملل متحد از زمان تاسیس این نهاد بین المللی در سال ۱۹۴۵ است، قرار است این سازمان را بمدت پنج سال رهبری کند.

مسائلی مانند جنگ داخلی در سوریه، یمن و عراق، تروریسم و پروندۀ تجاوز به زنان در آفریقا توسط سربازان حافظ صلح سازمان ملل از جمله پرونده هایی است که دبیرکل جدید سازمان ملل با آنها روبروست.

علاوه بر آن، به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در آمریکا که آشکارا سازمان ملل را یک نهاد بی فایده می داند و قول داده بعد از ورود به کاخ سفید رابطه این کشور با سازمان ملل را تغییر خواهد داد ممکن است از دیگر چالش های آنتونیو گونتراش باشد.