Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ارتباطات کاری بدون ایمیل، رویا یا واقعیت؟

ارتباطات کاری بدون ایمیل، رویا یا واقعیت؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرانسه یکی از کشورهای اروپایی است که شمار ساعات کاری کارمندان فقط ۳۵ ساعت در ساعت است.

آگهی

فرانسه یکی از کشورهای اروپایی است که شمار ساعات کاری کارمندان فقط ۳۵ ساعت در ساعت است. این قانون از سال ۲۰۰۰ میلادی برقرار شده است و فرانسه را در میان کشورهایی قرار داده است که کارمندان آنها ساعات نسبتا کمتری را کار می کنند.

حق قطع شدن از اینترنت

از آغاز سال نوی میلادی، کارمندان در فرانسه این حق را پیدا کرده اند که اجازه داشته باشند در ساعات غیرکاری ایمیلهایشان را چک نکنند. این قانون که به قانون «حق قطع شدن از اینترنت» معروف شده است شامل کارمندان شرکتهایی می شود که بیش از ۵۰ کارمند دارند.

قانون «حق قطع شدن از اینترنت» بخشی از بازنگری دولت فرانسه در قوانین کار است که ماه ها است در این کشور منجر به بروز اعتراضها و اعتصابهای سراسری شد. تغییرات قانون کار شامل طیف گسترده ای از اصلاحات می شود. البته این قانون خاص، یکی از معدود بخشهایی از اصلاحات قانون کار است که با استقبال اتحادیه های کارگری مواجه شد.

اما قوانینی که شرایط را برای کارمندان سخت تر می کند، شامل تغییرات در ۳۵ ساعت کار هفتگی و آسان تر شدن اخراج کارمندان از سوی کارفرمایان است.

مدافعان این قانون می گویند چنین قانونی باعث می شود که کارمندان در ساعات غیراداری احساس آرامش بیشتری داشته باشند و دچار تنشهای مرتبط با کار نشوند. بر اساس نظرسنجی که در فرانسه صورت گرفته است از هر سه نفر دست کم یک نفر باید در ساعات غیرکاری به ایمیل خود دسترسی داشته باشد و آن را چک کند.

سال آینده میلادی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه برگزار می شود. دولت فرانسه تلاش می کند با تغییر قوانین کار، کارفرمایان را به استخدام ترغیب کند تا بتواند وعده خود مبنی بر رساندن میزان بیکاری به زیر ده درصد را عملی کند. فرانسوا اولاند، آینده سیاسی خود را به این وعده گره زده است و گفته بود که اگر موفق به انجام این کار نشود در انتخابات ریاست جمهوری آینده شرکت نمی کند. در نهایت هم فرانسوا اولاند بر خلاف سنت مرسوم در فرانسه برای بار دوم نامزد ریاست جمهوری نشد.

دوری از ایمیل

بعضی از شرکتهای بزرگ مدتی است که به این نگرانی کارمندان توجه کرده اند.

دو سال قبل شرکت خودروسازی دایملر آلمان به کارمندان خود اجازه داد که از گزینه ای در ایمیلهای خود استفاده کنند که زمانی که در تعطیلات هستند ایمیلهایی که دریافت می کنند به طور خودکار پاک شوند.

در گروه خودروسازی فولکس واگن- ب ام و، سرورهای ایمیل طوری تنظیم شده اند که در ساعات غیرکاری به کارمندان ایمیل نفرستند. نیم ساعت پس از پایان شیفت کاری یک کارمند، سرورهای ایمیل از فرستادن ایمیل به او خودداری می کنند و روز بعد و نیم ساعت قبل از آغاز شیفت کاری او، ایمیل فرستادن از سر گرفته می شود.

شرکت گری استون در آمریکا بعد از این که تشخیص داد پنجشنبه ها خلوت ترین روز کاری است، به کارمندان اجازه داد که در این روز کاری، اگر دوست داشتند ایمیلهای خود را چک نکنند.

در یک شرکت آمریکایی دیگر فقط دو ساعت در روز به چک کردن و پاسخ دادن به ایمیلها اختصاص یافته است: یک ساعت ابتدای روز، یک ساعت انتهای روز کاری.

یک شرکت دیگر آمریکایی حتی یک گام فراتر از این رفته است. کارمندان این شرکت اجازه ندارند بعد از ساعت ۷ بعد از ظهر یا در تعطیلات آخر هفته به ایمیلها جواب دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله با چاقو در مترو لیونِ فرانسه چهار زخمی به جا گذاشت؛ حال دو تن از مجروحان وخیم است

نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی مقامات سوری در فرانسه آغاز شد

دزدی از جواهرفروشی «ستاره‌نشان» در پاریس؛ سارقان مسلح از چنگ پلیس گریختند