جواد لاریجانی: مجازات اعدام قاچاقچیان مواد مخدر حذف نمی‌شود

جواد لاریجانی: مجازات اعدام قاچاقچیان مواد مخدر حذف نمی‌شود
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران می‌گوید مجازات اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر حذف نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری میزان، محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران روز یکشنبه پنجم دی ماه گفت: «تمام کسانی که در امر قاچاق مواد مخدر شرکت می‌کنند باید منتظر برخورد قاطع قوه قضائیه باشند و دستگاه قضا هرگز در این زمینه کوتاه نخواهد آمد.»

آقای لاریجانی افزود: «افرادی که در سطوح بالای قاچاق مواد مخدر مشارکت دارند بدانند که مجازات اعدام وجود دارد و این موضوع به احتمال بسیار قوی در بازنگری هم لغو نخواهد شد… فقط برای کسانی که دانسته یا ندانسته در ترافیک مواد مخدر، جابجا کردن و جرائم سطوح پایین‌تر نقش داشته‌اند ممکن است بازنگری صورت گیرد.»

مجلس ایران روز چهارشنبه سوم آذر ماه سال جاری با یک فوریت طرحی موافقت کرد که در صورت تصویب، حبس‌های طولانی جایگزین مجازات اعدام برای مرتکبان جرائم مرتبط با مواد مخدر خواهد شد.

طرح مجلس عبارت از الحاق ماده‌ای به قانون مبارزه با مواد مخدر است که براساس آن مرتکبان جرائم مرتبط با مواد مخدر، اگر مفسد فی‌الارض شناخته نشوند، به جای اعدام و حبس ابد به بیش از ۲۵ تا ۳۰ سال حبس درجه یک محکوم می‌شوند. این طرح، همراه داشتن یا استفاده از سلاح گرم، رهبری گروه تبهکار و افرادی که به تجارت یا تولید مواد روانگردان متهم هستند را از دایره شمول تبدیل مجازات‌ها خارج کرده است.

طرح جایگزینی مجازات اعدام در جرایم مرتبط با مواد مخدر، در آخرین ماه‌های فعالیت مجلس نهم از سوی شماری از نمایندگان مطرح شده بود. شمار بالای مجازات اعدام در ایران از سوی نهادهای حقوق بشری و دولت‌های غربی همواره مورد انتقاد بوده است. ایران می‌گوید ۹۳ درصد اعدام‌ها در این کشور مربوط به موادمخدر است.

مجلس #ایران یک فوریت طرح جایگزینی مجازات اعدام برای مجرمان مواد مخدر را تصویب کرد https://t.co/ewqbwN7NFvpic.twitter.com/XkxBWuUlNr

— euronews فارسی (@euronews_pe) November 23, 2016

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارشناسان سازمان ملل خواستار لغو فوری حکم اعدام آرمان عبدالعالی شدند

رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر سر وضع تحریم‌های جدید علیه ایران به توافق رسیدند

پایگاه‌های نظامی در دل کوه تا پالایشگاه‌ها؛ اسرائیل کدام هدف را برای ضربه به ایران انتخاب می‌کند؟