در واکنش به قطعنامه شورای امنیت اسرائیل در روابطش با سازمان ملل تجدید نظر می کند

در واکنش به قطعنامه شورای امنیت اسرائیل در روابطش با سازمان ملل تجدید نظر می کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در ادامه اعتراض به قطعنامه شورای امنیت علیه شهرک سازی های اسرائیل در سرزمین های اشغالی، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر خواستار تجدیدنظر در روابط کشورش با سازمان ملل…

آگهی

در ادامه اعتراض به قطعنامه شورای امنیت علیه شهرک سازی های اسرائیل در سرزمین های اشغالی، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر خواستار تجدیدنظر در روابط کشورش با سازمان ملل شد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه طی قطعنامه ای شهرک سازی ها در کرانه باختری رود اردن و شرق بیت المقدس را محکوم کرد و خواستار توقف فوری آن شد. بنیامین نتانیاهو در نخستین واکنش این قطعنامه را «شرم آور» خوانده و گفته بود که به آن عمل نخواهند کرد. در پی آن او روز شنبه گفت: «من به وزارت خارجه دستور داده ام که ظرف یک ماه در تمام روابط ما با سازمان ملل متحد از جمله کمک مالی اسرائیل به نهادهای این سازمان و حضور نمایندگان آن در اسرائیل تجدید نظر شود.»

این قطعنامه با چراغ سبز دولت اوباما به تصویب رسید. آمریکا در اقدامی کم سابقه و برخلاف درخواست بنیامین نتانیاهو از حق وتوی خود در قبال موضوعات مرتبط با این کشور صرف نظر کرد و رای ممتنع داد. تل آویو چنین انتظاری را از واشنگتن نداشت. نتانیاهو ضمن تاختن به اوباما گفت: «دیروز برخلاف تعهدات موجود از جمله تعهد صریح رئیس جمهور اوباما در سال ۲۰۱۱، دولت او در سازمان ملل دست به یک کمین ضد اسرائیلی شرم آوری زد.»

اسرائیل چشم به حمایت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا دوخته که تا تقریبا یک ماه دیگر جانشین باراک اوباما خواهد شد و در قبال دفاع پرقدرت از دولت اسرائیل موضعی مشخص دارد و پیشتر هم خواستار وتوی این قطعنامه شده بود. نتانیاهو می گوید در همکاری با دونالد ترامپ شهرک سازی ها را پیش خواهد برد.

مطابق قوانین بین المللی ساخت شهرک ها توسط اسرائیل در سرزمین های اشغال شده پس از سال ۱۹۶۷غیرقانونی است اما اسرائيل توجهی به آن ندارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائیل سفرای کشورهای حامی عضویت فلسطین در سازمان ملل متحد را احضار کرد

نتانیاهو: لغو سفر هیات اسرائیلی به آمریکا پیامی به حماس بود

تصویب قطعنامه شورای امنیت برای آتش‌بس فوری در غزه؛ نتانیاهو سفر هیات اسرائیلی را به آمریکا لغو کرد