گولن دست داشتن در ترور سفیر روسیه را تکذیب کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Pooneh Irani
گولن دست داشتن در ترور سفیر روسیه را تکذیب کرد

فتح الله گولن، روحانی ترک مقیم آمریکا و رهبر حرکت موسوم به جنش گولن هرگونه دست داشتن در ترور سفیر روسیه در آنکارا را تکذیب کرد.

مقامات دولت ترکیه پس از ترور روز دوشنبه، قاتل آندری کاروف را وابسته به جنبش گولن معرفی کردند اما مسکو هرگونه اظهارنظر درباره عوامل پشت صحنه این حادثه را زود می داند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه همچنان به دست داشتن رهبر مخالفان خود در این حادثه اصرار دارد: «دوستان عزیز، ضارب عضو جنبش تروریستی گولن بوده است. هیچ دلیلی برای پنهان کردن این موضوع نیست؛ از جاهایی که بزرگ شده تا ارتباطاتش.»

مولود مرت آلتین تاش، ضارب ۲۲ ساله سفیر روسیه، عضو پلیس ترکیه بوده است و هنگام ترور سفیر اعلام کرد که این کار را برای انتقام کشته شدن مردم حلب و سوریه انجام می دهد. شعارهای اسلامی او در هنگام ترور سبب شده که ارتباط او با گروه های اسلامی تندرو محتمل تر بنظر رسد.

گروه فتح الشام، از گروه های جهادی سوریه در بیانیه ای این شخص را از اعضای خود معرفی کرده اما عده ای نیز این بیانیه را جعلی می دانند.

همزمان فتح الله گولن نیز در مصاحبه ای با تکذیب اتهامات مقامات ترکیه گفت: «جهان به اینها می خندد و حرفشان را باور نخواهد کرد. از آنجایی که روسیه، کسی که بیشتر از همه این حادثه را جدی میگیرد این ادعاها را رد کرده است، برای دولت ترکیه غیرممکن است که جهان را با چنین اتهاماتی قانع کند.»

پس از ترور سفیر روسیه در روز دوشنبه، اقدامات امنیتی در اطراف سفارت و کنسولگری روسیه در ترکیه به حداکثر خود رسید.

این حادثه رابطه مسکو و آنکارا را بار دیگر دچار تنش کرده است. هرچند مقامات دو کشور تاکید کرده اند که این حمله با هدف تخریب روابط روسیه و ترکیه صورت گرفته اما کرملین گفته است که این حادثه به اعتبار ترکیه ضربه وارد کرد.

پلیس ترکیه همچنین در راستای تحقیقات درباره این سوءقصد تا کنون ۱۱ نفر از جمله برخی از اعضای خانواده قاتل را دستگیر کرد، اما اعضای خانواده پس از مدتی آزاد شدند.