Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گولن دست داشتن در ترور سفیر روسیه را تکذیب کرد

گولن دست داشتن در ترور سفیر روسیه را تکذیب کرد
Copyright 
نگارش از Pooneh Irani
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

فتح الله گولن، روحانی ترک مقیم آمریکا و رهبر حرکت موسوم به جنش گولن هرگونه دست داشتن در ترور سفیر روسیه در آنکارا را تکذیب کرد.

آگهی

فتح الله گولن، روحانی ترک مقیم آمریکا و رهبر حرکت موسوم به جنش گولن هرگونه دست داشتن در ترور سفیر روسیه در آنکارا را تکذیب کرد.

مقامات دولت ترکیه پس از ترور روز دوشنبه، قاتل آندری کاروف را وابسته به جنبش گولن معرفی کردند اما مسکو هرگونه اظهارنظر درباره عوامل پشت صحنه این حادثه را زود می داند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه همچنان به دست داشتن رهبر مخالفان خود در این حادثه اصرار دارد: «دوستان عزیز، ضارب عضو جنبش تروریستی گولن بوده است. هیچ دلیلی برای پنهان کردن این موضوع نیست؛ از جاهایی که بزرگ شده تا ارتباطاتش.»

مولود مرت آلتین تاش، ضارب ۲۲ ساله سفیر روسیه، عضو پلیس ترکیه بوده است و هنگام ترور سفیر اعلام کرد که این کار را برای انتقام کشته شدن مردم حلب و سوریه انجام می دهد. شعارهای اسلامی او در هنگام ترور سبب شده که ارتباط او با گروه های اسلامی تندرو محتمل تر بنظر رسد.

گروه فتح الشام، از گروه های جهادی سوریه در بیانیه ای این شخص را از اعضای خود معرفی کرده اما عده ای نیز این بیانیه را جعلی می دانند.

همزمان فتح الله گولن نیز در مصاحبه ای با تکذیب اتهامات مقامات ترکیه گفت: «جهان به اینها می خندد و حرفشان را باور نخواهد کرد. از آنجایی که روسیه، کسی که بیشتر از همه این حادثه را جدی میگیرد این ادعاها را رد کرده است، برای دولت ترکیه غیرممکن است که جهان را با چنین اتهاماتی قانع کند.»

پس از ترور سفیر روسیه در روز دوشنبه، اقدامات امنیتی در اطراف سفارت و کنسولگری روسیه در ترکیه به حداکثر خود رسید.

این حادثه رابطه مسکو و آنکارا را بار دیگر دچار تنش کرده است. هرچند مقامات دو کشور تاکید کرده اند که این حمله با هدف تخریب روابط روسیه و ترکیه صورت گرفته اما کرملین گفته است که این حادثه به اعتبار ترکیه ضربه وارد کرد.

پلیس ترکیه همچنین در راستای تحقیقات درباره این سوءقصد تا کنون ۱۱ نفر از جمله برخی از اعضای خانواده قاتل را دستگیر کرد، اما اعضای خانواده پس از مدتی آزاد شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادای احترام مقامات بلندپایه روسیه به آندری کارلف، سفیر کشته شدۀ این کشور

مسکو از نظر آنکارا دربارۀ نقش داشتن جنبش گولن در قتل سفیر روسیه، فاصله گرفت

تیم تحقیقاتی روسی در ترکیه کار خود را آغاز کرد