هشدار وضعیت قرمز در پی تداوم آلودگی شدید هوا در مناطق شمالی چین

هشدار وضعیت قرمز در پی تداوم آلودگی شدید هوا در مناطق شمالی چین
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آلودگی هوا در چین همچنان در سطح خطرناک است و در ۵ روز گذشته ۲۴ شهر در شمال این کشور از جمله پایتخت آن در وضعیت هشدار قرمز قرار گرفتند.

آگهی

آلودگی هوا در چین همچنان در سطح خطرناک است و در ۵ روز گذشته ۲۴ شهر در شمال این کشور از جمله پایتخت آن در وضعیت هشدار قرمز قرار گرفتند.

شاخص کیفیت هوا در پکن، پایتخت چین در بامداد چهارشنبه همچنان فراتر از ۴۰۰ بود و اکنون حتی از ارتفاع چهارصد متری آسمان خراش ها نیز، دیدن این شهر به سختی ممکن است.

میزان غلظت ذرات معلق در هوا که برای تنفس خطرناک است نیز به بیش از ۳۶۰ میکروگرم در هر متر مکعب رسیده است درحالیکه بنا بر اعلام سازمان جهانی بهداشت، میزان غلظت نرمال ۱۰ میکروگرم در هر متر مکعب است.

برنهارد شارتلندر، از سازمان جهانی بهداشت می گوید: «روشن است که دولت چین قصد ندارد این موضوع را پنهان کند. همه درباره آلودگی هوا صحبت می کنند و نخست وزیر چین خواهان مبارزه با آن شده و سرمایه گذاری های زیادی در این کشور با هدف بهتر شدن وضعیت هوا در حال انجام است. با این وجود، آنچه ما امروز می بینیم پیامد اشتباهاتی است که یک نسل کامل انجام داده است، نسلی که به دنبال توسعه سریع بوده و برای این کار، به محیط زیست توجه نکرده است.»

یکی از عمده دلایل این آلودگی، مصرف گسترده از ذغال سنگ به عنوان سوخت در کارخانه های چین و همچنین برای تامین برق و نیازهای گرمایشی است.

یکی از ساکنان چین می گوید: «نگرانی من این است که اکنون ذرات زیادی در هوا است. در حالیکه زمانیکه کوچک بودم تنها مه وجود داشت و نه دود.»

یکی دیگر از ساکنان این کشور می گوید: «کارهایی که توسط دولت انجام می شود باید جامع باشد و در زمان هشدار وضعیت قرمز، اقدامات دولت نباید تنها به بستن کارخانه ها و محدود کردن خودروها خلاصه شود. این اقدامات تنها بصورت سطحی مشکلات را حل می کند. فکر می کنم آنها باید مدل توسعه اقتصادی را تغییر دهند.»

وضعیت هشدار قرمز هنگامی اعلام می شود که پیش بینی شود شاخص کیفیت هوا برای بیش از چهار روز پیاپی به فراتر از ۲۰۰ می رسد.

در این لینک می توانید تصویر سه بعدی از وضعیت آلودگی هوا در کره زمین را در زمان واقعی ببینید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین: آمریکا «امپراتوری دروغ» است

پکن تحریم‌های آمریکا علیه شرکت‌ها و افراد چینی را به اتهام همکاری با برنامه نظامی ایران محکوم کرد

تیم مردانه افغانستان در بازی‌های آسیایی هانگژو؛ زنان در تبعید جداگانه شرکت کردند