بحران سوریه: نشست سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه بدون حضور غرب برگزار شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Alavi
بحران سوریه: نشست سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه بدون حضور غرب برگزار شد

وزرای امور خارجه ایران، روسیه و ترکیه روز سه شنبه در مسکو نشست سه جانبه ای برای بررسی وضعیت سوریه برگزار کردند. در پایان بیانیه ای از سوی سه کشور صادر شد. در این بیانیه نسبت به ضرورت گسترش آتش بس، تضمین دسترسی و ورود کمک های بشردوستانه به منطقه و آزادی رفت و آمد مردم سوریه در کشور تاکید شده است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت: «ایران، روسیه و ترکیه آماده اقدام و ضامن توافقی هستند که مذاکره در رابطه با آن در حال حاضر بین دولت سوریه و اپوزیسیون در جریان است. ایران، روسیه و ترکیه از همه کشورهایی که دارای نفوذ هستند بویژه در منطقه می خواهند تا موضعی مشابه اتخاذ کنند.»

جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در ادامه گفت: «در نهایت یافتن راه حل سیاسی با تاکید بر اصولی که ذکر شد، یعنی احترام به حاکمیت، تمامیت ارزی و وحدت ملی سوریه و پذیرفتن این واقعیت که تنها راه حل پایان بحران سوریه راه حل سیاسی است.»

مولود چاووش اوغلو، وزر خارجه ترکیه می گوید: «اعتقاد نداریم که آتش بس رژیم شامل سازمانهای تروریستی از جمله داعش و جبهه النصره شود. گروههای دیگری از جمله حزب الله هستند که به رژیم سوریه وابسته هستند، برای امیدداشتن به رسیدن به آتش بس باید از حمایت آنها دست کشید.»

اروپایی ها و آمریکایی ها در این نشست شرکت نداشتند. پیش از این تلاشهای مشترک روسیه و ایالات متحده آمریکا برای اعمال آتش بس در منطقه به بن بست رسیده بود.