رئیس جمهوری بولیوی در سودای چهارمین دوره ریاست جمهوری

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رئیس جمهوری بولیوی در سودای چهارمین دوره ریاست جمهوری

اوو موارلس، رئیس جمهوری بولیوی از سوی حزبش (جنبشی برای سوسیالیسم) بعنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۹ معرفی شد.

این درحالی است که مردم بولیوی در همه پرسی ماه فوریه مخالفت خود را با چهارمین دوره ریاست جمهوری مورالس اعلام کرده بودند. از این رو نامزدی او در این انتخابات مغایر با قانون اساسی کشور است. با اینحال اوو مورالس گفته چنانچه مردم تصمیم بگیرند او تلاش خواهد کرد تا موانع قانونی را هموار کند.

برای رسیدن به این هدف چهار گزینه مطرح است: نخست، اصلاحات جزئي در قانون اساسی در صورتی که دست کم ۲۰ درصد واجدان شرایط رای دهی خواستار آن باشند؛ دوم، اصلاحات در قانون اساسی از طریق پارلمان؛ دیگر اینکه استعفای مورالس قبل از پایان دوره ریاست جمهوری یعنی ۲۲ ژانویه سال ۲۰۲۰؛ و سرآخر اینکه دادگاه قانون اساسی با چهارمین دوره ریاست جمهوری موافقت و مجوز آن را صادر کند.

قانون اساسی بولیوی حداکثر دو دوره را برای ریاست جمهوری تعیین کرده است. اوو مورالس که با دور زدن این محدودیت توانست در سال ۲۰۱۴ برای سومین دوره رئیس جمهور شود حالا سودای بار چهارمی را در سر می پروراند.

مورالس ۵۶ ساله همراهی ۴۹ درصد افکار عمومی هموطنانش را دارد و همه پرسی بر سر چهارمین دوره ریاست جمهوری وی تجربه تلخی بود برای او.

او گرچه به دلیل کاهش فقر در کشور از محبوبیت قابل توجهی برخوردار بوده اما به دلیل فساد مالی گسترده و اقتدارگرایی دولت با موجی از نارضایتی هم روبروست.