کاخ سفید ولادیمیر پوتین را برای حمله سایبری در جریان انتخابات آمریکا مقصر می داند

کاخ سفید ولادیمیر پوتین را برای حمله سایبری در جریان انتخابات آمریکا مقصر می داند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کاخ سفید روز پنجشنبه، ولادیمیر پوتین را برای حملات سایبری در جریان انتخابات ریاست جمهوری این کشور مقصر دانست.

آگهی

کاخ سفید روز پنجشنبه، ولادیمیر پوتین را برای حملات سایبری در جریان انتخابات ریاست جمهوری این کشور مقصر دانست. حملات سایبری و هک شدن ایمیل های حزب دموکرات باعث تنش های بسیاری در انتخابات آمریکا شده بود و اکنون چند هفته مانده به آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ، بحث های جدیدی را به میان آورده است.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید با متهم کردن آقای ترامپ به سود بردن از حملات سایبری گفت: «برای فهمیدن اینکه چه کسی از این جریان سود برده است نیاز به دانش امنیتی نیست.» او اضافه کرد: «رئیس جمهور منتخب (دونالد ترامپ) در این مورد سوال نکرد، بلکه روسیه را به هک کردن رقیب انتخاباتی خود دعوت کرد. او روسیه را به هک کردن ایمیل خانم کلینتون دعوت کرد. بنابراین او خوب می دانست این فعالیت ها به چه سمتی می رود.»

دوونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده روز پنجشنبه در سفر خود به ایالت پنسیلوانیا، با به سخره گرفتن صحبت های سخنگوی کاخ سفید گفت که دولت آقای اوباما بخاطر گرایشات حزبی این اتهام ها را مطرح می کند.

آقای ترامپ همچنین در حساب توئیتر خود نوشت: «اگر روسیه یا هر نهاد دیگری در حال هک کردن بود چرا کاخ سفید برای واکنش نشان دادن این همه صبر کرد؟ چرا تنها پس از باخت هیلاری دارند شکایت می کند؟»

نهم دسامبر واشنگتن پست نوشت که آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به این نتیجه رسیده بود که این حمله سایبری برای کمک به دونالد ترامپ در انتخابات و بی اعتبار کردن سیستم دموکراتیک آمریکا برنامه ریزی شده بود و این سازمان توانسته است لینک های ارتباطی ای میان حمله سایبری و کاخ کرملین را پیدا کند.

پس از هک شدن ایمیل های حزب دموکرات و کارزار انتخاباتی هیلاری کلینتون، محتویات آنها در ویکی لیکس منتشر شد. این موضوع تنش و بحث های بسیاری را پیش از انتخابات مطرح کرد.

هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات در جریان کارزار انتخاباتی خود مستقیما رئیس جمهور روسیه را مقصر دانسته و گفته بود: «وقتی از پوتین در مورد این موضوع سوال شد او به سختی توانست آن را انکار کند. شما دیدید که او حتی می خواست بگوید که هک شدن حزب دموکرات کار خوبی بوده است. معلوم است که این حمله توسط اطلاعات روسیه صورت گرفته است.»

چند روز بعد ولادیمیر پوتین هر گونه ارتباط روسیه با این حمله سایبری را رد کرد. رئیس جمهور روسیه گفته بود :«این موضوع هیچ ربطی به روسیه ندارد اما این سر و صداها برای به راه می افتد تا افکار عمومی آمریکا از اطلاعات منتشر شده توسط این حملات سایبری منحرف شود.»

به نظر می رسد که رابطه دونالد ترامپ با ولادیمیر پوتین از این پس بیشتر زیر ذره بین قرار بگیرد. او بارها رئیس جمهور روسیه را بعنوان رهبری قابل و مقتدر ستایش کرده و تا کنون نشانه های از خواست ترمیم روابط با روسیه در اظهار نظرهای او قابل مشاهده بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا، ایران را هم به دخالت در انتخاباتش متهم کرد

ثروتمند‌ترین مرد جهان از جواب به سئوالی در مورد اقداماتش در حمایت از پوتین خودداری کرد

واکنش‌ها به کشته‌شدن پریگوژین؛ پوتین سکوت کرد، رسانه نزدیک به واگنر «خائنان» را مسئول مرگ او خواند