انتقاد شدید رهبران اروپا از نقش روسیه و ایران در نبرد حلب

انتقاد شدید رهبران اروپا از نقش روسیه و ایران در نبرد حلب
نگارش از مسعود سالاری

رئیس شورای اروپا دولت بشار اسد و حامیان او، به طور مشخص روسیه و ایران را «بی‌رحم» خواند.

دونالد توسک روز پنج‌شنبه در نشست سران اروپا در بروکسل گفت: «روشن بگویم، ما در برابر بی‌رحمی حامیان رژیم سوریه، به ویژه روسیه و ایران آن طور که باید و شاید مؤثر عمل نکرده‌ایم. اما در برابر رنج مردم سوریه بی تفاوت نمی‌مانیم.»

وی افزود: «ما با اعمال فشار بر دیگر بازیگران حاضر در صحنه نبرد سوریه از تمام راه‌های دیپلماتیک موجود برای ایجاد فوری کریدورهای کمک بشردوستانه در حلب استفاده می‌کنیم.»

روسیه و ایران آماج حمله رئیس جمهوری فرانسه هم قرار گرفت. فرانسوا اولاند در حاشیه نشست روز پنج شنبه سران اروپا در پاسخ به پرسشی در زمینه نقش روسیه در سوریه گفت: «دلیل وضعیتی که [در سوریه] به وجود آمده، نبود گفتگو نیست […] بلکه آن است که روسیه و نیز ایران به معنای واقعی نخواستند که این روند دیپلماتیک طی شود. روسیه تنها در پی نابودی مخالفان [سوریه] است.»

اولاند همچنین ضمن دادن «هشدار روشن» به روسیه و ایران در مورد «مسئولیت» آنها در سوریه و حمایت از بشار اسد گفت: «ما نمی‌توانیم بگذاریم یک دیکتاتور مردم خودش را قتل عام کند.»

رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه نشست خود را در بروکسل پایتخت بلژیک برای گفتگو در مورد مسائل مهم از جمله بحران سوریه آغاز کردند.

مطالب مرتبط