حلب، موضوع اصلی نشست رهبران اتحادیه اروپا

حلب، موضوع اصلی نشست رهبران اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل گرد هم آمدند تا درباره بحران سوریه گفتگو کنند.

آگهی

رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل گرد هم آمدند تا درباره بحران سوریه گفتگو کنند. شهردار بخش شرقی شهر حلب، میهمان ویژه نشست رهبران اروپایی بود. او از رهبران کشورهای اروپایی خواست که بر عملیات خروج غیرنظامیان از شهر حلب نظارت کنند.

در حالی که پیش بینی می شد موضوع خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا محور اصلی گفتگوهای رهبران اروپایی باشد، این مساله به موضوعی در حاشیه تبدیل شد.

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا اعتراف کرد که اتحادیه اروپا در جنگ داخلی سوریه نقش موثری نداشته است. او گفت: «با توجه به بی رحمی رژیم سوریه و حامیانش، بخصوص روسیه و ایران، ما آن چنان که باید، موثر عمل نمی کنیم. در عین حال، ما نسبت به رنج مردم سوریه بی تفاوت نیستیم. ما فشار لازم را بر بازیگران عرصه سیاست جهانی وارد می کنیم تا بتوانیم از همه راهکارهای دیپلماتیک استفاده کنیم.»

آقای توسک از طرفهای درگیر در سوریه خواست که گذرگاه های امنی را ایجاد کنند تا غیرنظامیان گرفتارشده در شهر حلب بتوانند از محل درگیری خارج شوند و به مکان امن منتقل شوند.

جنگ داخلی در سوریه باعث شدیدتر شدن بحران پناهجویان شده است که دامن بسیاری از کشورهای اروپایی را گرفته است. چرا که هزاران نفر از جنگ زدگان سوریه به کشورهای اروپایی فرار کرده اند.

جیمز فرینی، خبرنگار یورونیوز در بروکسل می گوید: «یک سال پس از مذاکرات صلحی که به ابتکار آمریکا و روسیه در جریان بود، بازپسگیری حلب نشان می دهد که تلاشهای دیپلماتیک شکست خورده اند. فرصت برای دولت اوباما و متحدان اروپایی او رو به پایان است. حدود یک ماه دیگر رئیس جمهوری جدیدی در کاخ سفید ساکن می شود. مردی که به نظر می رسد روابط دوستانه تری با دولت روسیه دارد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه روسیه؛ نفتکش‌ها و کشتی‌های حامل تسلیحات هدف گرفته می‌شوند

پلیس بروکسل مانع برپایی گردهم‌آیی بزرگ ملی‌گرایان اروپایی شد

تصویب قانون مقابله با بوم‌کُشی؛ پارلمان اروپا جدی‌ترین موارد تخریب اکوسیستم را جرم‌انگاری کرد