هزاران برزیلی در اعتراض به طرح ریاضتی دولت به خیابانها آمدند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
هزاران برزیلی در اعتراض به طرح ریاضتی دولت به خیابانها آمدند

سناتورهای برزیل روز سه شنبه با هدف کنترل کسری بودجه طرح تعیین سقف برای بودجه فدرال این کشور برای ۲۰ سال آینده را تصویب کردند. این تصمیم سناتورها هزاران برزیلی را در اعتراض به خیابانها کشاند.

تصویب اصلاحیه قانون اساسی با ۵۳ رای موافق و ۱۶ رای مخالف که متناسب با نرخ تورم هزینه های عمومی دولت را محدود می کند یک پیروزی برای «میشل تمر» به شمار می رود که با شعار پایان دادن به رکود اقتصادی بی سابقه در برزیل بر کرسی ریاست جمهوری تکیه زده است.

بدنبال تصمیم مجلس سنا هزاران برزیلی در مخالفت با سناتورها و در اعتراض به کاهش بودجه بخش هایی همچون آموزش و پرورش و بهداشت و درمان و نیز بخش هایی که طبقه متوسط از آن بهره مند هستند در برازیلیا، پایتخت و شهرهای دیگر چندین ایالت به خیابان ها آمدند.

یکی از جوانان معترض برزیلی گفت: «نمی توانید آینده میلیونها برزیلی را به مدت ۲۰ سال از آنان سلب کنید و به هیچ انگارید. سناتورها امروز قدمی بزرگ رو به عقب برداشتند.»

گروهی از هزاران معترض در سائوپائولو، بزرگترین شهر برزیل، خیابان «پائولیشتا» که به قلب مالی این شهر منتهی می شود را مسدود کردند و با ناکامی در اشغال ساختمان فدراسیون صنایع ایالت سائوپائولو هر آنچه در دست داشتند را به سوی این ساختمان پرتاب کردند.

بخش بزرگی از جامعه برزیل از طرح ریاضت اقتصادی، سیاست ورزی و فساد دولمتردان خود که هر از چند گاه فاش می شود ناراضی و ناخرسندند و خواهان کناره گیری رئیس جمهوری از قدرت هستند.