مجموعه «کریمه، طلا و اسرار دریای سیاه» به اوکراین بازگردانده می شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مجموعه «کریمه، طلا و اسرار دریای سیاه» به اوکراین بازگردانده می شود

دادگاهی در هلند روز چهارشنبه رای خود را درباره اشیای باستانی که کمی قبل از الحاق کریمه به روسیه از موزه این منطقه قرض گرفته شده بود اعلام کرد.

بر این اساس اشیایی که قبل از الحاق کریمه برای نمایشگاهی در آمستردام از این موزه امانت گرفته شده بود به مقامات دولت اوکراین مسترد خواهد شد. مقامات میراث فرهنگی کریمه خواستار استرداد این اشیا به موزه که اکنون تحت حاکمیت روسیه است شده بودند.

معاون وزیر فرهنگ اوکراین با استقبال از رای دادگاه گفت: «کریمه بخشی از اوکراین است و فقط مقامات ملی می توانند تصمیم بگیرند اشیا به کجا بازگردانده شوند. همانطور که می دانید کریمه توسط روسیه اشغال شده و ما دسترسی به منطقه نداریم و نمی توانیم میراث فرهنگی مان را در کریمه حفظ کنیم.»

در مقابل مقامات موزه، این مجموعه را بخشی از میراث فرهنگی کریمه می دانند که باید به همین منطقه بازگردانده شود.

یکی از مقامات میراث فرهنگی و آثار باستانی کریمه می گوید: «اینکه اشیا به جای دیگر بازگردانده شود کاملا غیرعادلانه است. قبلا هم گفته ام این کار مشکلات را بیشتر و پیچیده تر می کند.»

این اشیا عمدتا از طلا ساخته شده اند و ارزش آنها غیر قابل قیمت گذاری است. این مجموعه در سال ۲۰۱۴ در نمایشگاهی با عنوان «کریمه، طلا و اسرار دریای سیاه» در آمستردام به نمایش درآمد.