پائولو جنتلونی، وزیر خارجه دولت رنتزی نخست وزیر ایتالیا شد و مامور تشکیل دولت جدید

پائولو جنتلونی، وزیر خارجه دولت رنتزی نخست وزیر ایتالیا شد و مامور تشکیل دولت جدید
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پائولو جنتلونی، وزیر خارجه ایتالیا مسئول تشکیل دولت جدید شد؛ پس از آنکه سرجیو ماتارلا، رئیس جمهوری وی را به سمت نخست وزیری منصوب کرد.

آگهی

پائولو جنتلونی، وزیر خارجه ایتالیا مسئول تشکیل دولت جدید شد؛ پس از آنکه سرجیو ماتارلا، رئیس جمهوری وی را به سمت نخست وزیری منصوب کرد.

پائولو جنتلونی ۶۲ ساله، روزنامه نگار سابق و وفادار به رنتزی از روند تشکیل دولت تا انتخابات پیشرو به خوبی آگاه است؛ آن هم در کشوری که طی ۷۰ سال گذشته ۶۳ دولت بر سر کار بوده است. او در حال انتخاب اعضای کابینه جدید است و خود را باید برای گرفتن رای اعتماد از پارلمان آماده کند.

پائولو جنتلونی در این ارتباط گفت: «در جریان مذاکرات با امتناع احزاب اصلی مخالف برای پذیرش مسئولیت در دولت جدید روبرو شدیم. از اینرو نه بر اساس انتخاب بلکه برمنبای حس مسئولیت پذیری در تشکیل دولت به اکثریت حاکم در پارلمان روی آوردیم.»

اشاره او به حزب دموکراتیک، حزب متبوع ماتئو رنتزی است که اکثریت کرسی ها را در هر دو مجلس در اختیار دارد؛ گرچه این حزب در میان هواداران و مخالفان رنتزی دچار شکاف شده است.

پس از آنکه ماتئو رنتزی هفته گذشته و در پی شکست در همه پرسی اصلاحات در قانون اساسی، استعفای خود از نخست وزیری را اعلام کرد بار دیگر بحران عرصه سیاسی ایتالیا را فراگرفت. رنتزی از رهگذر همه پرسی چهارم دسامبر به دنبال کاستن از حجم و قدرت مجلس سنا بود و آن را ضامن ثبات دولت و آسان کننده روند تصمیم گیری می دانست.

احزاب پیروز در این همه پرسی مانند جنبش پنج ستاره به رهبری بپه گریلو و حزب «لیگ شمال» خواستار برگزاری انتخابات پیش از موعد مقرر در سال ۲۰۱۸ هستند. آنچه مستلزم تدوین قانون جدید انتخابات است که در بهترین حالت شش ماه طول می کشد و زودتر از ماه مارس سال آینده ممکن نخواهد بود.

پس از استعفای رنتزی سرجیو ماتارلا، رئیس جمهوری طی سه روز گذشته با حدود ۴۰ حزب در سراسر کشور دیدار داشت. چنانچه جنتلونی طی روزهای آینده نتواند پارلمان را با خود همراه کند در آن صورت رئیس جمهور باید به گزینه دیگری بعنوان جانشین وی بیاندیشد. در غیر اینصورت دولت او سومین دولتی خواهد بود که پس از انتخابات پیشین ۲۰۱۳ سر کار می آید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراضات اقلیمی: معترضان بدن نیمه عریان خود را در مقابل مجلس سنای ایتالیا گل‌آلود کردند

اعتراض کشاورزان اسپانیا؛ دولت به برخی از خواسته‌های آنها تن داد

اعتراض با تراکتور و تپاله گاو؛ کشاورزان خشمگین فرانسه بزرگراه‌ها را می‌بندند