ترامپ: برجام را پاره می کنم، روحانی: مگر ملت ما می گذارد؟

ترامپ: برجام را پاره می کنم، روحانی: مگر ملت ما می گذارد؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا در کمپین انتخاباتی خود گفته بود که با راهیابی به کاخ سفید و تکیه بر کرسی باراک اوباما، توافق هسته ای قدرت های جهان با ایران موسوم به برجام را پاره خواهد…

آگهی

دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا در کمپین انتخاباتی خود گفته بود که با راهیابی به کاخ سفید و تکیه بر کرسی باراک اوباما، توافق هسته ای قدرت های جهان با ایران موسوم به برجام را پاره خواهد کرد. حسن روحانی، همتای ایرانی وی می گوید:«مگر ملت ما می گذارد؟»

رئیس جمهوری ایران که سه شنبه در روز دانشجو در دانشگاه تهران صحبت می کرد گفت که ایران تنها کشوری است که از انتخاب دونالد ترامپ نه خوشحال است و نه ناراحت.

آقای روحانی در خصوص سخنان جنجالی دونالد ترامپ گفت: «ممکن است دلش خیلی چیزها را بخواهد، بخواهد برجام را تضعیف کند و برجام را پاره کند، اما مگر ما و ملت ما می گذارد؟»

بر اساس برجام توافق شده است تا تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای ایران لغو شود.

مجلس سنای آمریکا اما ۱۱ آذرماه طرح تمدید ۱۰سالۀ تحریم ها علیه ایران را به اتفاق آراء تصویب کرد و زمزمه ها حاکی است که ممکن است باراک اوباما آن را وتو نکند.

مقامات ایران می گویند ایران شروع کننده نقض تعهداتش در برجام نخواهد بود و در صورت نقض آن از سوی طرفین دیگر، واکنش تهران قاطع و شدید خواهد بود.

مقامات ایرانی هنوز و بطور رسمی نگفته اند که ایران چگونه به نقض برجام از سوی آمریکا واکنش نشان خواهد داد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران می گوید اگرچه ممکن است در «مقام عمل، جایی کم و کسر باشد» اما مبنای دولت در توافق هسته ای «اجرای دستورات ایشان (سیدعلی خامنه ای، رهبر ایران)» بوده و تمامی مراحل دستیابی به برجام با مشورت و منطبق بر نظر وی صورت گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ظریف: ایران در صورت تخطی آمریکا از برجام گزینه های خود را دارد

رافائل گروسی: جهان نباید شکست خود در کره شمالی را در ایران نیز تکرار کند

آمریکا خواهان کاهش تنش با ایران است؟ یا گزینه «خرید زمان» مطرح است؟