Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزیر انرژی آمریکا: اوباما جلوی اجرای قانون ضد برجام را خواهد گرفت

وزیر انرژی آمریکا: اوباما جلوی اجرای قانون ضد برجام را خواهد گرفت
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

وزیر انرژی آمریکا در پی اعتراض علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران وعده داده است که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا جلوی اجرای بخش‌هایی از قانون تحریم‌های «ایسا» علیه ایران را که مطابق با برجام نیست، خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا روز یکشنبه ۱۴ آذر در وین با یکدیگر دیدار کردند. براساس این گزارش رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در این دیدار، اعتراض شدید ایران را به وزیر انرژی آمریکا منتقل کرده و ارنست مونیز هم گفته است که اعتراض ایران را به رئیس جمهوری آمریکا منتقل خواهد کرد.

وی افزوده است: «دولت ایالات متحده به برجام پایبند است و رئیس جمهوری این کشور با استفاده از اختیارات خود کماکان جلوی اجرای تمام بخش‌هایی از این قانون که مطابق با برجام نبایستی اجرا شوند را خواهد گرفت.»

اعتراض شدید صالحی به وزیر انرژی آمریکا: آمریکا به تعهد خود در جلوگیری از اجرایی شدن قانون ایسا پایند باشدhttps://t.co/PskQJX4V3x

— خبرگزاری ایسنا (@isna_farsi) December 5, 2016

نمایندگان مجلس سنای ایالات متحده آمریکا روز پنجشنه ۱۱ آذر ماه طرح تمدید ۱۰ ساله قانون تحریم‌های ایران موسوم به «قانون ایسا» را تصویب کردند. این طرح برای تبدیل شدن به قانون باید به امضای باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز برسد. روز جمعه ۱۲ آذر ماه اریک شولتز، سخنگوی کاخ سفید با اعلام اینکه قانون تحریم‌های ایران تداخلی با برجام ندارد گفته بود: «انتظار می رود باراک اوباما طرح تمدید قانون تحریم‌های ایران برای ۱۰ سال را امضا کند.»

وزیر خارجه چین: توافق هسته‌ای نباید تحت‌الشعاع شرایط داخلی کشورها قرار بگیرد

در رویدادی دیگر وزیر خارجه چین در دیدار با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران گفت توافق هسته‌ای با ایران نباید تحت‌الشعاع شرایط داخلی کشورها قرار بگیرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز وانگ‌ یی وزیر خارجه چین افزوده است: برجام سندی چندجانبه است که توسط شورای امنیت تایید شده است و نباید تحولات داخلی کشورها به آن خدشه وارد کند.

#وزیر_خارجه#چین در #کنفرانس خبری مشترک باJZarif</a>: <a href="https://twitter.com/hashtag/%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86?src=hash">#ایران</a> فراتر از انتظارات به تعهداتش در <a href="https://twitter.com/hashtag/%D8%A8%D8%B1%D8%AC%D8%A7%D9%85?src=hash">#برجام</a> عمل کرده است<a href="https://t.co/6F76StKCoP">https://t.co/6F76StKCoP</a> <a href="https://t.co/BteEIIU56Z">pic.twitter.com/BteEIIU56Z</a></p>&mdash; خبرگزاری تسنیم (Tasnimnews_Fa) December 5, 2016

وزیر امور خارجه ایران نیز که در چین بسر می‌برد گفت: برجام یک توافق همه‌جانبه است که هیچ طرفی نمی‌تواند به‌صورت یک‌جانبه از آن عدول کند. محمد جواد ظریف در نشست خبری مشترک با همتای چینی خود گفت: «اجازه نخواهیم داد که هیچ طرفی به‌صورت یک‌طرفه از این توافق عدول کند و البته ما انتخاب‌های خود را هم داریم.» آقای ظریف روز شنبه گفته بود که تمدید ۱۰ ساله قانون تحریم‌های ایران در‌ آمریکا اثر اجرائی ندارد.

در همین راستا بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز روز دوشنبه در یک نشست خبری گفت: «نقض برجام موضوعی نیست که به سادگی اتفاق بیفتد… اگر دیگران اعم از آمریکا و دیگری کشورهای مشترک در این تفاهم با هر شرطی نقض برجام را انجام دهند و خلاف آن عمل کنند، دست ما باز است.»

وی درباره چگونگی واکنش ایران به نقض برجام از طرف ایالات متحده با اعلام اینکه در این زمینه مذاکراتی را با طرف‌هایی از جمله چین داشته‌ایم گفت: «واکنش ما در مرحله نخست یک حرکت سیاسی و حقوقی خواهد بود و اگر درباره عهد شکنی‌های آمریکا به راهکار مشخصی نرسیم طبق بسته‌ای که داریم اقدامات خود را در زمینه‌های مختلف به پیش می‌بریم.»

رئیس جمهور ایران: نقض برجام پاسخ قاطعانه ما را به دنبال خواهد داشتhttps://t.co/1mMkdPMqhLpic.twitter.com/dIwyxRmy2w

— euronews فارسی (@euronews_pe) December 4, 2016

با روی کار آمدن دونالد ترامپ که منتقد برجام است٬ این نگرانی وجود دارد که سرنوشت توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران چه خواهد شد. ترامپ پیش از انتخاب شدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا گفته بود که این توافق را پاره خواهد کرد اما پس از پیروزی در انتخابات مواضع خود را تعدیل کرد. توافق هسته ای مابین شش کشور جهانی و ایران در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۵ تصویب شد. این توافق از اوایل سال ۲۰۱۶ اجرایی شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین با وجود اعتراض تهران بر حمایت خود از ادعای ارضی امارات بر جزایر سه‌گانه ایران پافشاری کرد

آیا ایران پس از حمله به اسرائیل گامی به سوی تغییر در دکترین هسته‌ای خود برمی‌دارد؟

«صادرات نفت ایران در دوازده ماه گذشته به بیش از ۳۵ میلیارد دلار رسید»