عزم راسخ رهبران مخالف در کره جنوبی برای استیضاح رئیس جمهور

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
عزم راسخ رهبران مخالف در کره جنوبی برای استیضاح رئیس جمهور

احزاب اصلی مخالف در کره جنوبی عزم خود را جزم کرده اند تا طرح استیضاح پارک گون هه، رئیس جمهور را به نتیجه برسانند. آنها پیشنهاد وی مبنی بر کناره گیری از قدرت پیش از پایان دوره ریاست جمهوری (یعنی تا دو سال دیگر) را رد کرده اند؛ پیشنهادی که احزاب مخالف دولت آن را وقت کشی و با هدف مسکوت گذاشتن رسوایی فساد و جلوگیری از استیضاح و استعفای فوری رئیس جمهور خوانده اند.

چو می ئا، رهبر حزب دموکراتیک، حزب اصلی مخالف در این باره گفت: «ما رهبران احزاب مخالف باید راه درستی را باز کنیم که مردم به دنبالش هستند. دیدار و گفت و گوی ما فرصتی است تا به مردم نشان دهیم که به نتیجه خواهیم رسید.»

احزاب مخالف با در اختیار داشتن ۱۷۱ کرسی پارلمان به دو سوم آرای پارلمانی نیاز دارند تا بتوانند طرح استیضاح را آنطور که انتظار می رود روز جمعه به رای گذارند. از این رو آنها باید روی آرای نمایندگان حزب حاکم (و محافظه کار سائنوری – حزب پارک گون هه) حساب باز کنند.

دستگاه قضایی کره جنوبی هفته گذشته از باخبر بودن رئیس جمهوری از سوء استفاده مالی و سیاسی «چوی سون سیل»، دوست صمیمی اش و مشارکت در آن خبر داد.

از یک ماه پیش هزاران شهروند کره جنوبی در اعتراض به رسوایی فساد رئیس جمهور در خیابان های شهرهای مختلف دست به تظاهرات زده اند. آنها خواستار استعفای رئیس جمهور هستند.