نیروهای دولتی سوریه مناطق دیگری از شرق حلب را پس گرفتند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نیروهای دولتی سوریه مناطق دیگری از شرق حلب را پس گرفتند

منابع سوری می گویند ارتش این کشور با پشتیبانی جنگنده های روسی توانسته اند روز دوشنبه منطقۀ الصخور در شرق حلب را از دست گروههای مسلح ضد دولتی خارج کنند. الصخور یکی از مناطق مهم شرق حلب است که با تصرف آن به دست نیروهای دولتی، ارتباط گروههای مسلح مخالف دولت در شمال و جنوب سوریه قطع می شود.

دور جدید حملات نیروهای دولتی و بمباران بخش شرقی حلب توسط جنگنده های روسی از اواسط نوامبر آغاز شده و مناطق دیگری مانند مساکن حنانو نیز از دست گروههای مسلح نظیر نورالدین زنگی خارج شده است.

با پیشروی نیروهای دولتی در شرق حلب، هزاران نفر از ساکنان این مناطق به بخش غربی این شهر که در کنترل نیروهای دولتی قرار دارد یا شمال این منطقه که توسط نیروهای کرد اداره می شود، فرار می کنند. به گفتۀ فرماندهی نیروهای دموکراتیک سوریه، بین ۶۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ نفر از مردم شرق حلب به منطقه ای به نام شیخ مقصود در شمال حلب گریخته اند که تحت کنترل این نیروها قرار دارد. هلال احمر سوریه نیز از ثبت نام بیش از چهار هزار نفر از غیرنظامیان شرق حلب خبر می دهد که از دو روز گذشته وارد منطقۀ جیبرین در غرب حلب شده اند.

کسانیکه توانسته اند خود را به مناطق امن در غرب و شمال حلب برسانند به رسانه ها گفته اند نیروهای مسلح ضد دولتی از توزیع مواد غذایی در میان مردم شرق حلب خودداری می کنند و گرسنگی در این مناطق که تحت محاصرۀ نیروهای دولتی قرار دارد، مردم را تهدید می کند.

خالی شدن مناطق شرقی حلب از سکنۀ غیرنظامی آن ممکن است بمباران هایی را که از روز پانزدهم نوامبر با خشونت بیشتری آغاز شده، در مناطق تحت اشغال گروههای مسلح ضد دولتی تشدید کند. علاوه بر بمباران هوایی جنگنده های روسی، نیروهای حزب الله و ایرانی نیز در کنار ارتش سوریه و نیروهای طرفدار دولت با گروههای مسلح ضد دولتی می جنگند.