مردم کوبا با رهبر انقلاب این کشور خداحافظی کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مردم کوبا با رهبر انقلاب این کشور خداحافظی کردند

دهها هزار نفر از مردم در هاوانا روز دوشنبه در بنای یادبود خوزه مارتی در این شهر حاضر شدند و با فیدل کاسترو، رهبر انقلاب کوبا خداحافظی کردند. فیدل کاسترو که از ۱۰ سال پیش از قدرت کنار کشیده و جای خود را به رائول برادرش داده بود، روز جمعه در سن ۹۰ سالگی درگذشت.

در این مراسم، علاوه بر فرزندان رهبر انقلاب کوبا، برخی از چهره های ملی این کشور نیز حضور داشتند که از آنجمله می توان به خوآن مارتینز مور، یکی از فرماندهان نبرد خلیج خوک ها اشاره کرد.

در واشنگتن هم شماری از علاقمندان فیدل کاسترو، با حضور در مقابل سفارت کوبا در این شهر که پس از نیم قرن به تازگی بازگشایی شده، به رهبر انقلاب کوبا ادای احترام کردند.

قرار است مراسم خداحافظی مردم کوبا از فیدل کاسترو بمدت دو روز در این بنای یادبود برگزار شود و سپس، خاکستر پیکر وی که روز شنبه سوزانده شد، روز چهارم دسامبر پس از سفر از هاوانا به شهر سانتیاگو در جنوب شرقی کوبا در گورستانی در همین شهر قرار داده شود. دولت کوبا ۹ روز عزای عمومی در این کشور اعلام کرده که روز چهارم دسامبر و همزمان با قرار دادن خاکستر فیدل کاسترو در گورستان سانتاگو پایان می یابد.

فیدل کاسترو اولین حملۀ خود علیۀ دولت وقت کوبا را در سال ۱۹۵۳ در شهر سانتیاگو صورت داد و اگر چه اقدام نظامی وی و همراهانش در حمله به نیروگاه نظامی مونکادابا نافرجام ماند اما پایه گذار جنبش ۲۶ ژوییه شد که بعدها منجر به انقلاب کوبا شد.

کاخ سفید اعلام کرده است باراک اوباما و جو بایدن هیچکدام در این مراسم حضور نخواهند داشت و هنوز مشخص نیست چه کسی برای شرکت در این مراسم به کوبا سفر خواهد کرد. فرانسه سگولن رویال، وزیر محیط زیست خود را به هاوانا می فرستد و از روسیه نیز رئیس مجلس دوما در این مراسم شرکت خواهد کرد.