Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران: در صورت نقض برجام برنامه داریم، فعلا علنی نمی‌کنیم

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران: در صورت نقض برجام برنامه داریم، فعلا علنی نمی‌کنیم
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رئیس سازمان انرژی اتمی درخصوص واکنش ایران درصورت نقض برجام توسط ایالات متحده آمریکا گفت: «در جلسه‌ای که به ریاست آقای روحانی برای بررسی این موضوع برگزار شد، پیش‌بینی‌های لازم را کرده‌ایم، اما نمی‌توان این مسائل را علنی مطرح کرد.»

به گزارش وب‌سایت «الف» علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز دوشنبه هشتم آذر ماه در پاسخ به سئوالی در خصوص تمدید تحریم‌های ایران توسط آمریکا گفت: کمیته نظارت بر برجام جلسه‌ای داشتند و به تفصیل روی این موضوع بحث شد که اگر این تحریم‌ها تمدید شود چه واکنشی داشته باشند و اگر امضا شود چه واکنشی، چراکه تمدید این تحریم‌ها مراحلی دارد. الان این موضوع در کنگره تصویب شده و باید به سنا برود و بعد به امضای رییس جمهور آمریکا برسد اگر همه این مراحل را طی کند و عملیاتی و اجرا شود، قطعا نقض برجام است و خودشان نیز این را قبول دارند.»

على #خامنه_اى، رهبر #ايران: تمديد تحريم ١٠ ساله از سوى #آمريكا نقض #برجام خواهد بود و ايران به آن واكنش نشان خواهد داد. #فارس

— Mehran Ahmadi (@mehranio) November 23, 2016

روز ۲۵ آبانماه ، مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا که اکثریت آن در اختیار جمهوری‌خواهان است تحریم ۱۰ ساله علیه سرمایه‌گذاران خارجی در بخش نفت و گاز ایران را برای یک دوره ۱۰ ساله دیگر تصویب کرد. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز هفته گذشته با انتقاد شدید از «تخلف‌های متعدد دولت کنونی آمریکا در قضیه توافق هسته‌ای» تهدید کرده بود در صورت عملی شدن تمدید این تحریم‌ها، تهران قطعا در برابر آن واکنش نشان خواهد داد. روز گذشته نیز آقای خامنه‌ای با انتقاد مجدد از تمدید تحریم‌ها در آمریکا، این موضوع را تلویحا به دلیل «عجله» مسئولان کشور در انعقاد توافق هسته‌ای ایران و شش کشور غربی دانست.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه گفت: براساس گفته‌های رهبر ایران، در صورت نقض برجام می‌توانیم در فاصله کوتاه یک سال و نیم به یک حجم قابل توجهی از ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم برسیم.

آقای صالحی با اعلام اینکه دونالد ترامپ نمی‌تواند توافق بین‌المللی که حمایت شورای امنیت سازمان ملل را دارد یک‌جانبه لغو کند افزود: «توصیه می‌کنیم که طرف مقابل وارد این عرصه نشود چون بازنده اصلی آنها خواهند بود.»

ترامپ و برجام؛ #موگرینیFedericaMog</a> می‌گوید نمی‌توان توافق هسته‌ای <a href="https://twitter.com/hashtag/%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86?src=hash">#ایران</a> را یک‌جانبه لغو کرد <a href="https://t.co/9NQt3PosWv">https://t.co/9NQt3PosWv</a> <a href="https://t.co/5UJmWGJvSF">pic.twitter.com/5UJmWGJvSF</a></p>&mdash; euronews فارسی (euronews_pe) November 10, 2016

دونالد ترامپ که به عنوان پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا معرفی شد، قبلا و در هنگام کارزار انتخاباتی خود توافق هسته‌ای کشورهای ۱+۵ با ایران را فاجعه خوانده و گفته بود این بدترین توافقی است که از راه مذاکره بدست آمده است. آقای ترامپ وعده داده بود که در صورت پیروزی در انتخابات، نخستین اولویت او، لغو این توافق به گفته او فاجعه‌بار خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا ایران پس از حمله به اسرائیل گامی به سوی تغییر در دکترین هسته‌ای خود برمی‌دارد؟

رافائل گروسی: جهان نباید شکست خود در کره شمالی را در ایران نیز تکرار کند

آمریکا خواهان کاهش تنش با ایران است؟ یا گزینه «خرید زمان» مطرح است؟