Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

راست افراطی و انتخابات ریاست جمهوری اتریش

راست افراطی و انتخابات ریاست جمهوری اتریش
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری اتریش نگاهها به نتیجه این انتخابات معطوف شده است.

آگهی

با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری اتریش نگاهها به نتیجه این انتخابات معطوف شده است.

کارشناسان بر این باور هستند که پیروزی احتمالی راست افراطی در انتخابات چهارم دسامبر می تواند بسیاری از قوانین این کشور از جمله عضویت در اتحادیه اروپا را تغییر دهد. از سوی دیگر پیروزی راست های افراطی در اروپا می تواند منجر به قدرت گرفتن راست افراطی و ناسیونالیستها در کشورهایی مانند هلند و فرانسه شود که خود در آستانه برگزاری انتخابات هستند.

انتخابات اتریش را می توان آزمونی برای احزاب و سیاستمداران اروپا دانست که می تواند همچون آنچه در بریتانیا در رابطه با «برکسیت» رخ داد و یا نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا به دیگر کشورها منتقل شود. در همه پرسی ماه ژوئن گذشته در بریتانیا، اکثریت رای دهندگان به جدایی این کشور از اتحادیه اروپا رای دادند.

کاندیداهای انتخابات اتریش چه کسانی هستند؟

نوبرت هوفر، از حزب راست افراطی با عنوان حزب آزادی در این انتخابات حضور دارد و قرار است با الکساندر ون دربلن که رهبر سابق حزب سبزها است، مقابله کند.

در انتخاباتی که ماه مه گذشته برگزار شد، ون دربلن با اختلاف اندک آراء بر نوربرت هوفر پیروز شد اما چندی بعد، دادگاه عالی قانون اساسی اتریش، نتیجه انتخابات را به دلیل آنچه قانون شکنی در نحوه شمارش آرا نامیده، باطل کرد.

کاندیداها چه می گویند؟

نوربرت هوفر ۴۵ سال دارد و شعار انتخاباتی اش این است که افرادی که برای گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» (داعش) می جنگند یا زنان را مورد تجاوز جنسی قرار می دهند جایی در اتریش ندارند. او در سخنان خود بیشتر بر مساله بحران مهاجران و جلوگیری از ورود پناهجویان اقتصادی به اتریش تمرکز داشته است.

آلکساندر ون در بلن ۷۲ سال دارد ، او می گوید، شاهد سربلند کردن اتریش از ویرانه های جنگ دوم جهانی بوده و این جنگ را ناشی از جنون ناسیونالیسم می داند. او بر خلاف رقیب ناسیونالیستش بیشتر بر لزوم تسهیل شرایط برای ادغام پناهجویان در جامعه تاکید دارد.

حدود ۱۲۰ هزار نفر سال گذشته در اتریش درخواست پناهندگی کردند که حدود یک درصد جمعیت اتریش است.

پیروزی راست افراطی برای اروپا نشانه چیست؟

مقام ریاست جمهوری در اتریش تشریفاتی است، ولی پیروزی نوربرت هوفر برای حزب آزادی که یک حزب راست افراطی و مخالف مهاجرت است، می تواند یک پیروزی نمادین باشد که به دیگر کشورهای اروپایی نیز سرایت کند.

حزب راست افراطی در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری اتریش می تواند برای برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام اقدام کند و به این ترتیب راه برای پیروزی نمایندگان این حزب در انتخابات پارلمانی نیز هموار خواهد شد. با شکل گیری ائتلافی که مخالف حضور کشورش در اتحادیه اروپا است، زمینه برگزاری همه پرسی همچون «برکسیت» در اتریش فراهم خواهد شد.

نتایج نظر سنجی ها

نظرسنجی ها نشان می دهد که بیش از ۳۵ درصد از مردم اتریش حامی این حزب هستند. همزمان رای مثبت بریتانیایی ها به خروج از اتحادیه اروپا به شمار هواداران خروج از اتحادیه در اتریش ۸ درصد افزوده است اما همچنان گروهی که خواهان خروج از اتحادیه هستند درصد پایینی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«هیولای آمشتتن» که ۲۴ سال به دختر اسیرش تجاوز کرده بود به زندان عادی منتقل می‌شود

«ارکستر سبزیجات» در وین؛ اجرای موسیقی با سازهایی که هویج و بادمجان هستند

«روسیه گاز می‌دهد و پول خون جنگ اوکراین را می‌ستاند»؛ اتریش نماینده اتحادیه اروپا را احضار کرد