Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اعلام تاریخ امضای توافق جدید صلح میان دولت کلمبیا و گروه فارک

اعلام تاریخ امضای توافق جدید صلح میان دولت کلمبیا و گروه فارک
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

خوزه مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری کلمبیا از امضای نهایی توافق صلح با نیروهای انقلابی مسلح فارک در روز پنجشنبه و فرستادن آن به پارلمان خبر داد.

آگهی

خوزه مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری کلمبیا از امضای نهایی توافق صلح با نیروهای انقلابی مسلح فارک در روز پنجشنبه و فرستادن آن به پارلمان خبر داد. این توافق حاصل مذاکرات مجدد روز دوازدهم نوامبر برای اعمال تغییرات لازم در جهت کسب رضایت مخالفان است.

رئیس جمهور کلمبیا در مورد توافق جدی گفت: «پس از در نظر گرفتن همه پیشنهادها و طرح های جایگزین در مورد توافق با گروه فارک، روشن است که راحت ترین و مشروع ترین راه برای تائید توافق جدید، تصویب آن در پارلمان است. جایی که انواع دیدگاه ها موجود است.»

موافقتنامه قبلی که در ماه سپتامبر و پس از نزدیک به چهار سال مذاکره میان دولت کلمبیا و رهبران فارک به امضا رسید نیز در پارلمان تصویب شده بود، اما در همه پرسی روز دوم اکتبر، مردم این کشور به این توافق صلح پاسخ نه دادند.

آلوارو اوریبه، رئیس جمهوری سابق کلمبیا که از مخالفین سرسخت این توافق صلح است می گوید: «نکته بسیار جدی این بود که دولت به مصونیت از مجازات برای قاچاق مواد مخدر و انسان تن نمی داد.»

در این سند توافق ۳۱۰ صفحه ای، تغییرات اندکی نسبت به توافق اولیه از جمله در موارد روشن سازی حقوق مالکیت اعضای این گروه و نحوه مجازات شورشیان فارک بخاطر جرائمی که در این سالها مرتکب شده اند، صورت گرفته است.

آقای اوریبه که محبوبیت فراوانی در کلمبیا دارد، تغییرات اعمال شده در موافقتنامه جدید را بی تاثیر و ظاهری می داند و معتقد است که این توافق نیز باید به همه پرسی گذاشته شود.

بیش از نیم قرن جنگ داخلی میان دولت کلمبیا و گروه شورشیان فارک، شاخه نظامی حزب کمونیست این کشور که از سال ۱۹۸۰ از این حزب جدا شد، با نهایی شدن توافق صلح به پایان خواهد رسید.

طی نیم قرن گذشته در جریان جنگ های داخلی کلمبیا بیش از ۲۵۰ هزار نفر کشته و نزدیک به پنجاه هزار نفر مفقود شده اند. خوزه مانوئل سانتوس – که بخاطر تلاش در زمینه این توافق موفق به دریافت جایزه صلح نوبل شد- امیدوار است که با اجرایی شدن این توافق، دوران رنج و سختی مردم کلمبیا پایان یابد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امضای توافق صلح جدید میان فارک و دولت کلمبیا

تمدید آتش بس میان فارک و دولت کلمبیا

رییس جمهوری کلمبیا در گفتگو با یورونیوز: توافق صلح رشد اقتصادی را افزایش می دهد