امضای توافق صلح جدید میان فارک و دولت کلمبیا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
امضای توافق صلح جدید میان فارک و دولت کلمبیا

دولت کلمبیا و شورشیان فارک می گویند، توافق صلح جدیدی را امضا کرده اند که در متن آن بخش هایی از پیشنهادهای مخالفان توافق اول گنجانده شده است.
این توافق ۶ هفته پس از آن اعلام می شود که بیش از پنجاه درصد از مردم کلمبیا در جریان همه پرسی به توافق اول رای منفی دادند و اعلام کردند که مفاد آن به نفع شورشیان است.

این دور از مذاکرات از ۲۷ اکتبر در اکوادور آغاز شد و به گفته دولت در توافق جدید پیشنهادهای مطرح شده از سوی اقشار مختلف جامعه گنجانده شده است.

اومبرتو دولاکا، نماینده دولت کلمبیا در مذاکرات گفت: « توافق ۲۶ سپتامبر با وجود انتقادهای مطرح شده بهترین توافق ممکن بود زیرا به درگیریهای موجود در حالی که امیدی نبود، پایان داد. اما امروز این توافق جدید را حتی بهتر می دانم زیرا بسیاری از انتقادها و سرخوردگی ها را حل می کند.»

ایوان مارکز، نماینده فارک در مذاکرات نیز گفت: «توافق جدید شامل حدود ۶۵ درصد از طرح های پیشنهادی گروه هایی است که در همه پرسی رای منفی داده بودند.»

توافق جدید تنها باید در پارلمان کلمبیا تصویب شود و همه پرسی عمومی برای تایید آن برگزار نخواهد شد.
مذاکره میان رهبران شورشیان فارک و دولت کلمبیا برای دستیابی به توافق صلح و کنار گذاشتن سلاح ۴ سال در جریان بود.

خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری کلمبیا پس از امضای توافق صلح به خاطر تلاش هایش برای پایان دادن به درگیری ها، جایزه صلح نوبل امسال را دریافت کرد. ۵۲ سال درگیری میان شورشیان فارک و دولت کلمبیا بیش از ۲۶۰ هزار کشته برجا گذاشت.