Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بحران آب در بولیوی از مرز هشدار گذشت

بحران آب در بولیوی از مرز هشدار گذشت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

خشکسالی بی سابقه در ۲۵ سال اخیر، بولیوی را از روز دوشنبه در وضعیت هشدار کم آبی قرار داده است.

آگهی

خشکسالی بی سابقه در ۲۵ سال اخیر، بولیوی را از روز دوشنبه در وضعیت هشدار کم آبی قرار داده است. اوو مورالس، رئیس جمهوری این کشور از کوه های آند، محلی که شرکت آبرسانی اپساس در آن برای آب پایتخت کانال کشی می کند، بازدید کرد. کشاورزان که آب را برای مصرف خود به سرچشمه برگردانده اند در برابر این پروژه مقاومت و به رئیس جمهوری اعتراض کردند.

سه مخزن اصلی آب پایتخت، لاپاز تقریبا خشک شده اند و بزرگ ترین مخزن به نام آخوان کوتا تنها یک درصد ظرفیت خود آب دارد.

یکی از اهالی می گوید: «آخوان کوتا خشک شده و آب ندارد. آب خیلی کم است، تقریبا هیچ آبی ندارد. پسر کوچک من آب می خواهد و آب نیست.»

حدود ۱۲۵ هزار خانوار با مشکل بی آبی روبرو هستند و مسئولان چاره ای جز سهمیه بندی آب آشامیدنی ندارند. امسال مدارس از ترس شیوع بیماری دو هفته زودتر تعطیل می شوند.

یک مدیر مدرسه می گوید: «بیش از سه هفته بود که آب توزیع شده به ما نمی رسید. تنها آبی که برای بچه ها داشتیم آبی بود که از دامنه کوه می آوردیم.»

یک سوم جمعیت ۳۴۰ هزار نفری لاپاز دو هفته است که دسترسی کافی به آب ندارند و چند روز است که اعتراضات آنها در محله های محروم تر ادامه دارد. مردم شرکت های آبرسانی را به فساد و دولت، آنها را به ناتوانی در پیش بینی کمبود آب متهم می کنند.

یکی دیگر از شهروندان می گوید: «از دوشنبه تا جمعه آب نداشتیم. قیمت آب هم گران است. دوشنبه شب ۱۰ تا ۲۰ دقیقه آب داشتیم اما آلوده و زرد بود و حالا باید آب آلوده بخوریم.»

مورالس اما تقصیر را به گردن بخش مدیریت آب می اندازد و می گوید: «بدبختانه مسئولان کنترل آب، مدیران اپساس و مدیران آب و بهداشت، هیچ گاه به ما هشدار ندادند. من مقصر نیستم، از مردم لاپاز عذر می خواهم.»

از دهه ۷۰ میلادی تاکنون بین ۳۰ تا ۵۰ درصد یخچال های طبیعی بولیوی به دلیل تغییرات جوی کوچک شده اند. این یخچال ها منابع ناگزیر آب برای کشور هستند. دو تا از این یخچال ها که آب پایتخت را تأمین می کنند تا سال ۲۰۳۰ به کلی ناپدید خواهند شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویترز: اسرائیل مجوز از سر گیری تجارت مواد غذایی تازه به نوار غزه را صادر کرده است

کامیون‌های حامل کمک‌های انسانی به غیرنظامیان فلسطینی از گذرگاه کرم‌شالوم وارد غزه می‌شوند

درخواست آمریکا برای بازگشایی گذرگاه رفح؛ اسرائیل آفریقای جنوبی را به «تحریف واقعیت» متهم کرد