Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ترکیه؛ لایحه جنجالی تعرض جنسی به دختران پس گرفته شد

ترکیه؛ لایحه جنجالی تعرض جنسی به دختران پس گرفته شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی در پی بالا گرفتن اعتراضها به لایحه اصلاح قانون مجازات تعرض جنسی به دختران زیر سن قانونی، دولت ترکیه روز سه شنبه از توقف روند بررسی این لایحه خبر داده…

آگهی

گزارش تفصیلی

در پی بالا گرفتن اعتراضها به لایحه اصلاح قانون مجازات تعرض جنسی به دختران زیر سن قانونی، دولت ترکیه روز سه شنبه از توقف روند بررسی این لایحه خبر داده است. با این حال، نخست وزیر ترکیه گفته است که این لایحه حذف نخواهد شد و وی به دنبال دستیابی به توافق با گروههای مخالف است.

بن علی ییلدریم نخست وزیر ترکیه گفت: «این لایحه در کمیسیون مجلس و با توجه به نظر همه گروهها بازبینی می شود و این مشکل یکبار برای همیشه حل خواهد شد.»

در اعتراض به تصویب اولیه این لایحه در بیست و هفتم آبان، تظاهرات خیابانی شکل گرفت. به نظر معترضان، لغو محکومیت افرادی که با دختران زیر سن قانونی رابطه جنسی برقرار و با آنها ازدواج کرده اند غیرقابل پذیرش است. دولت ترکیه بارها تاکید کرده افرادی که مرتکب تجاوز شده اند از این قانون مستثنی خواهند بود.

دختر جوانی که در میان معترضان است می گوید: «بار دیگر می گوییم، قانونگزاران حزب عدالت و توسعه که چنین لایحه ای را پیشنهاد دادند و تجاوزکارانی که از آنها حمایت می شود باید به زنان قربانی حساب پس بدهند.»

لایحه پیشنهادی دولت شامل مواردی می شود که پیش از تاریخ شانزدهم نوامبر (بیست و ششم آبانماه) روی داده اند. این قانون تنها یکبار مشمول اصل عطف به ماسبق می شود. به گفته نخست وزیر ترکیه اکنون ۳ هزار نفر در محکومیت بسر می برند.

نخست وزیر ترکیه روز جمعه گفته بود: «دختران کم سن و سالی هستند که ازدواج می کنند. از قانون بی اطلاع هستند. بچه دار می شوند. پدر به زندان می رود و مادر و کودک تنها می مانند.»

از دیدگاه منتقدان، نمی توان مشخص کرد فردی که زیر سن قانونی است به خواست خود تن به رابطه داده است. از دیدگاه آنها، تصویب چنین قانونی تاثیر منفی خواهد داشت.

فیدان آتسلیم، نماینده جنبش «قاتلان زنان را متوقف کنیم» می گوید: «این به این معناست که تجاوزکاران خانواده ها را تهدید می کنند، وعده پول می دهند و آنها را مجبور می کنند تا دخترانشان را به عقد آنها در آورند. این راه را برای ازدواج اجباری باز می کند. این قانونی کردن راه فرار است.»

سن قانونی ازدواج در ترکیه ۱۸ سال و در برخی موارد ۱۷ سال است. با این حال، در شرق ترکیه ازدواج دختران کم سن و سال معمول است و هرچه سن دختر کمتر باشد، برای وی جهاز بیشتری مطالبه می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دو حزب اصلی پارلمان اروپا خواستار توقف مذاکرات با ترکیه شدند

بررسی لایحه «قانون تجاوز جنسی» از دستور کار پارلمان ترکیه خارج شد

همراهی «مَحرم» برای زنان افغان؛ اجباری طالبانی که آنان را بسیار محروم و محدود می‌کند